Denník N

Bývalý policajný prezident Hamran: V Poprade mi nalepili už aj vizitku

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Polícia robila to, čo mala, ale zlyhali politici, hovorí o výsledku volieb bývalý policajný prezident Štefan Hamran.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Po koľkých rokoch v polícii ste odišli do civilu?

Môj služobný pomer sa končí po 25 rokoch a odchádzam do výsluhového dôchodku.

Aké to boli roky?

Boli to dobré roky, spomínam v dobrom. Boli ťažké aj zlé časy, ale taká kariéra človeka obohatí. Pomôže vám aj k tomu, aby ste sa stali úplne iným človekom, naberiete mnohé životné skúsenosti v rámci Policajného zboru a spoznáte tam úžasných ľudí, profesionálnych kariérnych policajtov. Túto svoju životnú etapu by som nemenil, a keby som začínal znovu, predpokladám, že by som sa vybral touto istou cestou.

Už ste ako policajt definitívne skončili?

Určite áno. Túto kapitolu som už uzavrel.

Ako to viete?

V týchto veciach som zásadový. Keď raz niekto odíde, nemal by sa vracať, a už vôbec nie na nejakú policajnú pozíciu. V rámci polície som dosiahol, čo som mohol, bol som policajným prezidentom, nedávalo by zmysel vrátiť sa na nejakú inú pozíciu alebo na tú istú. Treba dať šancu iným, možno lepším. Jediné, čo ma možno mrzí, sú tie posledné tri dni. Mal som naplánované na pondelok a utorok, že sa rozlúčim s krajskými riaditeľmi, riaditeľmi na prezídiu a ďalšími príslušníkmi a poďakujem sa za ťažkú prácu, ktorú za ostatné dva roky odviedli v prospech našej spoločnosti. To mi nebolo umožnené, čo ma nesmierne mrzí, ale život je aj taký.

Máte pocit, že štát sa s vami nerozlúčil so cťou?

Štát sa so mnou rozlúčil so cťou, Šutaj Eštok sa so mnou nerozlúčil so cťou. Nepamätám si takéto kroky ani jedného z bývalých ministrov, že by cítili potrebu takto na poslednú chvíľu ponížiť policajného prezidenta alebo nedopriať mu chvíľu na rozlúčenie sa so svojím kolektívom.

Ministri vnútra si zvykli volať svojich predchodcov a dokonca sa dohodovali, že ktorí, im blízki ľudia budú poslaní do zahraničia ako pridelenci.

Áno, tam sa vždy takto vyjednávalo. Boli to rozhovory, kde sa aj poďakovalo, aj Roman Mikulec dovolil Lučanskému odísť s príslušnými poctami. Bol odmenený aj vyznamenaný, keď odchádzal do civilu. A po určitom čase, nie tak, že okamžite dolu z jablone. Aj keď som sa ja lúčil so svojimi podriadenými, s ktorými som nechcel spolupracovať, tak som to robil dôstojne.

To boli časy, keď platilo aj ďalšie nepísané pravidlo, že sa tu nevyšetrovali politici a korupcia na najvyšších miestach neexistovala. Možno majú pocit, že ste prekročili nejaké hranice, a tak nevidia dôvod dodržiavať neformálne zásady slušného správania.

Takže súčasné vedenie a zrejme aj vyšetrovatelia prekročili hranice len preto, lebo robili len to, čo im zákon prikazuje?

Na to tu nikto nebol zvyknutý.

Podľa mňa historicky prvýkrát a za to im patrí poďakovanie. Viete, niekedy som sa s otáznikom pozeral na tie vyšetrovania, ale s odstupom času musím povedať, že tí vyšetrovatelia mali pravdu a robili to poctivo, lebo je to potvrdené aj nezávislými a nestrannými súdmi.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Policajný prezident

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie