Denník N

Ukrajina podporuje Izrael, ale ten sa bojí podporiť ju. Je to zložitá geopolitika

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podporil Izrael a odsúdil Hamas. Sám však kritizuje to, že Izrael mu vojensky odmieta pomôcť vo vojne proti Rusku. Obe pozície sa dajú pochopiť.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Slovenčina má na to výraz „ocitnúť sa medzi dvomi mlynskými kameňmi,“ angličtina zase „byť medzi kameňom a skalou“ alebo „medzi kladivom a nákovou“.

Presne to sa stalo ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, keď Hamas 7. októbra zaútočil na Izrael. Platí to však aj naopak. V podobnej situácii sa ako západný spojenec ocitol aj Izrael, keď Rusko vo februári minulého roka zaútočilo na Ukrajinu.

Izraelská armáda, jedna z najvyspelejších na svete, po napadnutí Ukrajiny Ruskom odmietala pomôcť Kyjivu vojensky – a ak, tak len symbolicky. Posielala im maximálne helmy alebo nepriestrelné vesty, ale nie svoje rakety či náboje.

Mala na to svoje dobré dôvody a ukázalo sa to práve spomínaného 7. októbra.

Čo má spoločné Hamas a Rusko?

Keď sa objavili prvé správy o útoku Hamasu na Izrael, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a členovia jeho tímu prirovnali Hamas k Rusku.

Podobne však útok Izraelčanov na obydlia v Pásme Gazy mnohí západní politici prirovnávali k 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie