Denník N

High 5ive: Keď sa celý svet vošiel do tlačeného magazínu

Detail obálky magazínu Whole Earth Catalog.
Detail obálky magazínu Whole Earth Catalog.

Pravidelný osobný výber počinov z mora (pop)kultúry, ktoré by vás mohli zaujať.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

*

Môže sa celý svet vtesnať do jedného katalógu? V dobe Googlu žiadny problém. Ale bolo možné túto ambíciu naplniť pred internetom? Magazín Whole Earth Catalog sa v 70. rokoch o to snažil. Základom bol holistický prístup k svetu a úsilie zhromaždiť na jednom mieste informácie o nástrojoch, ktoré človeku pomôžu uchopiť svet.

Nájsť si v ňom miesto, ubytovať sa, rozumieť mu, komunikovať, zabezpečiť sa, vytvárať komunitu. Výhonok americkej alternatívnej kultúry bol obsahom vytváraným používateľmi, a to dávno pred blogmi. Bol sociálnou informačnou sieťou bez reklamy a tlaku na konzum. Teraz je celý katalóg na webe, nech sa páči preklikať si ho.

*

Najprv ma upútala fotografia fasády bývalého Hotela Kyjev a otázka, ako sa táto budova dostala na obal platne nahratej v Mexiku. Druhé prekvapenie priniesla hudba, ktorá znela úplne inak, ako sugeroval dojem z vizáže albumu. Uši očakávali abstraktnú elektroniku, ale ozval sa zvláštny džez s juhoamerickým nádychom.

Potom sa záhady rozplietli. Súčasťou projektu Titanic, ktorý platňu vydal, je guatemalská čelistka Mabe Fratti. A tá pred dvomi rokmi hrala v Bratislave. Vtedy zrejme vznikla dotyčná fotografia. Od tohto zistenia záujem viedol k Mabinej sólovej tvorbe. Kto chce počuť, ako narábať s violončelom inak, tu je na zaujímavej adrese.

*

To, že sa v 80. rokoch dali dokopy, mal byť vtip. Chceli byť ledabolo anarchistickou odpoveďou na studenú vojnu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

High 5ive

Kultúra

Teraz najčítanejšie