Denník N

Komentátori Denníka N: PS ako lídra opozície nevidieť ani nepočuť

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Dankove slová nič neznamenajú, Fico vie, že predseda SNS nemá inú alternatívu, hovoria komentátor Filip Obradovič a šéfredaktor Napunku Zoltán Szalay.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Vláda sa rozhodla urobiť veľkú bezpečnostnú akciu na hraniciach, boli tam policajti, psy, vodné delo, ale potom informovala, že nechytila ani jedného migranta. Uspokojil Robert Fico svojich voličov? 

Szalay: Pseudoproblém riešia pseudoopatrením. Vieme, že počty migrantov neustále klesajú, a nevidíme žiadne náznaky toho, že by to bol momentálne na Slovensku skutočný problém. Robert Fico musel niečo urobiť a bolo to veľmi slabé. On mal také veľké sľuby, že chce hermeticky uzavrieť hranicu s Maďarskom, a toto bolo to najjednoduchšie riešenie, ale dosť úbohé.

Premiér aj s ministrom a niekoľkými vojakmi prídu aj s vodným delom, so psami, s koňmi a bojovými slonmi na najbližší hraničný priechod k hlavnému mestu a tam chcú ukázať, že sú schopní politici. Nič tým nevyriešili. Nikto nemôže veriť tomu, že toto by bolo systémové riešenie otázky migrácie.

Aj keby tých migrantov bolo na Slovensku momentálne viac, tak toto asi nikoho neodstraší od toho, aby vstúpil na územie Slovenska. Ak ten niekoľkometrový plot na srbsko-maďarskej hranici nezabráni migrantom, aby prišli cez Maďarsko a potom na Slovensko, tak takéto opatrenie naozaj nič neznamená.

Obradovič: Mnohým z nás sa to môže zdať smiešne, ale oni ukázali akcieschopnosť a rozhodnosť. Ukázali, že štát je schopný sa o voličov postarať, vie ich ochrániť, a to bolo aj účelom akcie. Demonštrovať akcieschopnosť štátu, ktorú ľudia nevideli pri úradníckej vláde. Vieme, že úradnícka vláda v tomto konkrétnom prípade zaspala, niekoľko mesiacov sa nič nedialo. Výsledkom bolo, že nám naši susedia pozatvárali hranice.

Politika je aj o symboloch a veľkých gestách. Neporovnával by som to s Matovičovými „kolotočárinami“, hoci prvky sú podobné. V princípe aj to gesto je dôležité. Jednoducho ukázať, že áno, sme tu.

Robert Fico nakoniec v Bruseli hlasoval za pomoc Ukrajine, hoci doma hovorí niečo úplne iné. Ako s týmto uspeje medzi svojimi voličmi? 

Obradovič: Som novinárom od roku 2007, zažil som Roberta Fica takmer celý čas, čo bol pri moci. Nemám pocit, že by sa zmenil. Taký, aký je dnes, tak takého sme ho mohli vidieť aj v minulosti. Je to rovnaký pokrytec, jedno hovorí, má veľa rečí, ale často koná inak. Tí, čo ho volili, ho volili s týmto vedomím. Nemyslím si, že príde k nejakému veľkému prekvapeniu alebo veľkej mentálnej obrode. Robert Fico s touto protirečivou politikou neskončí. Hoci niečo v Bruseli schváli, bude hovoriť, že dobre, ale schválil som to za takýchto okolností a vybavil som takéto garancie, aj keď možno žiadne garancie nevybaví.

Szalay: Väčšina voličov Smeru asi nečíta uznesenia, ktoré sa prijímajú na zasadnutiach Rady Európskej únie alebo iných orgánov. Pre väčšinu voličov je dôležité to, čo od Roberta Fica počujú na tlačovkách. Toto isté robí už trinásť rokov Viktor Orbán. Doma hovorí o tom, že zabránil novým sankciám proti Rusku a že ich nepodporil. Nakoniec podporil všetky sankčné balíky proti Rusku, a aj teraz po tomto samite vychádzali aj v maďarských médiách články, kde partneri Viktora Orbána chválili za to, že má nejaké reči a nakoniec bol veľmi konštruktívny, aj pri tých debatách. To isté robí aj Fico, ale Orbán to robí už viac ako trinásť rokov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Progresívne Slovensko

Robert Fico

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie