Denník N

Strečing je super, ale nerobte ho hneď po tréningu, keď je vo svaloch ešte bordel, radí tréner Cupák

Kristián Cupák. Foto N - Peter Kováč.
Kristián Cupák. Foto N – Peter Kováč.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Strečing je jednou z najtajomnejších súčastí športovej prípravy. Poznatky o jeho účinkoch na telo sa neustále aktualizujú. Nedávno sme sa o ňom rozprávali so známym fyzioterapeutom Michalom Novotným, teraz sme pridali aj jedného z najväčších slovenských expertov.

„Michala poznám, aj sme spolu diskutovali. V podstate, on má pravdu,“ hovorí v rozhovore pre Denník N Kristián Cupák, atletický a tenisový tréner venujúci sa pohybu a kondícii. „Správna strečingová zostava? Vraciame sa s ňou do minulosti. Vysvetlím,“ vraví Cupák.

V rozhovore sa dočítate:

  • ako vyzerá ideálna strečingová zostava pred športovým výkonom a po ňom;
  • aký je rozdiel medzi flexibilitou a mobilitou;
  • prečo Cupák hovorí, že je lepšie byť tuhší ako hypermobilný;
  • prečo sú z pohľadu strečingovej prípravy bežci a futbalisti totožnými športovcami;
  • či sa pozeráme na hobby športovcov a obyčajných ľudí pri strečingu na vek či váhu;
  • ako pracovať so strečingom pri sedavom zamestnaní.

Idem po práci do posilňovne. V daný deň posilňujem prsia a nohy, povedzme. Viem strečingom po športovom výkone predísť svalovej horúčke?

Určite nie, tréning je fyzický stres a vzniká lokálny zápalový proces, na ktorý sval reaguje. My teda svalovke strečingom nepredídeme, je to úplne iný mechanizmus. Ak totiž po silovom tréningu uplatním statický strečing, do vysokej miery dokonca negujem účinok daného silového tréningu.

Ak som bežec a idem intenzívny intervalový tréning, statický strečing zaradím až s 

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie