Denník N

Z Putinových ľudí sú Portugalčania. Stačilo im potvrdenie, že sú sefardskí židia

Putin má v židovskej obci v Rusku svojich stúpencov. Foto - Kremlin.ru
Putin má v židovskej obci v Rusku svojich stúpencov. Foto – Kremlin.ru

Ako prvý využil zákon Roman Abramovič, ktorý sa razom stal najbohatším občanom Portugalska.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Najmenej dvadsaťpäť Rusov exponovaných v politike a biznise sa v posledných mesiacoch obrátilo na portugalské úrady so žiadosťou o udelenie občianstva. Šestnásť z nich už vytúžený portugalský, a teda aj európsky pas má.

Viacerí žiadatelia patria do blízkeho kruhu ruského prezidenta Vladimira Putina. Portugalský web Expresso ich nazýva „Putinovi Portugalčania“ a opisuje postup, ako sa aj známy a prominentný zástupca ruského režimu môže úplne legálne stať občanom členskej krajiny EÚ so všetkým privilégiami, ktoré z toho vyplývajú.

Na zozname podnecovateľov vojny

Alexandr Boroda nie je v Rusku neznáme meno. Naopak, ako generálny riaditeľ Židovského múzea a prezident Federácie židovských spoločenstiev v Ruskej federácii sa často spomína v médiách, má prístup do Kremľa a autoritu medzi ruskými židmi.

Po vrchnom rabínovi Berelovi Lazarovi je považovaný za druhého najvplyvnejšieho predstaviteľa židovskej menšiny v Rusku. Tiež však figuruje na jednom nie príliš prestížnom zozname – zozname, ktorý vytvoril

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Alexej Navaľnyj

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Svet

Teraz najčítanejšie