Denník N

Dobrý život je tam, kde sú aj ďalší ľudia. Päť kníh o tom, ako zlepšiť život v mestách, vyberá urbanistka Milota Sidorová

Foto - Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR
Foto – Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Päť kníh je rubrika, v ktorej každú stredu vybraná osoba odporúča päť knižiek z oblasti, ktorej rozumie. Dnes Milota Sidorová vyberá knihy o živote v mestách.

Sidorová je urbanistka, ktorá sa dlhodobo venuje rodovo citlivému plánovaniu miest. V minulosti pracovala pre mesto Bratislava, dnes je podpredsedníčkou Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR.

Kniha Život a smrt amerických velkoměst jej vraj zmenila život. „Čítala som ju v čase, keď som robila krajinnú architektúru,“ spomína v rozhovore. Aj vďaka tejto knihe sa odborne presunula k urbanizmu. „Bola som tým fascinovaná a vravela som si, že načo budem robiť niečo minoritné, keď môžem robiť niečo majoritné. A to sú mestá.“

Sidorová chce, aby boli slovenské mestá kompaktnejšie. „V Petržalke sú územia nikoho vo veľkosti malej obce. Ten priestor je príliš veľký a ani to nie je kvalitný park, je to skôr územie nikoho s neveľmi radostným charakterom. My tam potrebujeme dostať služby a občiansku vybavenosť, aby ľudia nemuseli za každým aspektom svojho života cestovať inam, najmä nie autom,“ vysvetľuje.

Päť kníh, ktoré vybrala Milota Sidorová

O problémoch našich miest hovoríte roky. V čom sa situácia zlepšuje?

Na úrade mám na starosti prípravu sekundárnej legislatívy k zákonu o územnom plánovaní. Chcem pomáhať veciam a projektom, o aké sa usilujú v Bratislave, Nitre a v niektorých ďalších mestách. Ide napríklad o tému kompaktného mesta, ktoré najlepšie spája spoločenské, ekonomické a environmentálne potreby ľudí. Cieľom je vrátiť sa od rozľahlých sídlisk a monofunkčných predmestí naspäť ku kompaktnosti. To sa dá dosiahnuť správnym

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Bratislava

Knihy

Päť kníh

Osobnosti vyberajú päť kníh z oblasti, ktorej rozumejú. Vydávame každú stredu. Rubrika je inšpirovaná britským projektom FiveBooks.com a vychádza so súhlasom autorov tohto webu.

Kultúra, Slovensko

Teraz najčítanejšie