Denník N

Bieloruský denník: Lukašenko je blízky Putinovi, ale demokraticky zmýšľajúci Bielorusi sa ruskému svetu bránia

Z videoklipu skupiny Tor Band. Reprofoto - YouTube
Z videoklipu skupiny Tor Band. Reprofoto – YouTube

Paralelné procesy v jednej krajine.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Napriek masívnym represiám a zatýkaniam začali po zmanipulovaných voľbách Bielorusky a Bielorusi protestovať každú nedeľu proti režimu Alexandra Lukašenka. V ten istý deň nám píše svoj Bieloruský denník Maks z Minska. Vzhľadom na vyhrotenú situáciu, v ktorej sa ocitli miestni novinári, sme sa rozhodli, že nezverejníme jeho celé meno.

Ešte pred politickou krízou, ktorá sa začala v roku 2020 a na pozadí ruskej invázie na Ukrajine trvá doteraz, bol Alexandr Lukašenko blízkym spojencom Vladimira Putina. Lukašenkova diktatúra z veľkej časti závisela a naďalej závisí od podpory ruského prezidenta.

Bieloruskí odborníci opäť začali hovoriť o tom, čo by sa stalo, keby protest tým či oným spôsobom v roku 2020 vyhral. Analytik Arťom Šrajbman sa domnieva, že Bielorusi mali veľmi malú šancu poraziť Lukašenka bez toho, aby Putin do krajiny neposlal vojakov. Muselo by sa to stať rýchlo, bez krviprelievania a s veľkou podporou vysokých funkcionárov. Potom by sa možno Kremeľ rozhodol, že bude jednoduchšie dohodnúť sa s novou vládou než udržať Lukašenkovo prezidentovanie násilím.

Ale už je rok 2023. Bielorusko je spolupáchateľom ruskej invázie na Ukrajinu. Hospodárska závislosť od Ruska rastie aj na pozadí spravodlivých sankcií a narastajúcej izolácie Lukašenkovho režimu. Zdalo by sa, že Bielorusi by sa mali čoraz viac pozerať na svojich východných susedov a približovať sa k nim.

No ak vystúpime zo sveta zrkadiel, v ktorom žije Lukašenko, jeho okolie a štátna propaganda, ukáže sa, že Bielorusi sa s Ruskom zbližovať nechcú. Vážia si suverenitu a nechcú sa stať súčasťou Ruska.

Nadôvažok demokratickí bieloruskí politici čoraz častejšie hovoria o tom, že Bielorusko sa musí prestať spájať s Ruskom, že Bielorusi sú iní. Áno, Lukašenko závisí od Putina, ale to je všetko. Máme rozdielne jazyky, rozdielne dejiny, rozdielnu kultúru, rozdielne postoje k vojne – skrátka všetko je iné.

Bielorusi v každodennom živote čoraz viac prechádzajú na bieloruský jazyk, aj keď pomaly. Na YouTube pozerajú viac bieloruské ako ruské relácie. Sledujú bieloruských blogerov a dianie v Bielorusku, nie v Rusku.

Samozrejme, po desaťročiach rusifikácie stále veľa ľudí vníma Rusko a ruskú kultúru ako niečo vlastné. Aj napriek všetkým zločinom Kremľa na Ukrajine a v iných krajinách. Prenikanie ruskej kultúry je také intenzívne, že nie je ľahké ju jednoducho poprieť.

Ide o evolučný proces. Bielorusi sa budú postupne, krok za krokom, čoraz viac cítiť ako nezávislý národ s vlastnou bohatou kultúrou, ktorý má svoje hviezdy, škandály a vlastnú politiku. To si však vyžaduje čas a demokratické zmeny, samozrejme.

Týždeň v Bielorusku
v číslach, slovách a represiách

Bieloruských hudobníkov zo skupiny Tor Band odsúdili na 9 rokov s prísnym režimom stráženia

V Homeli boli súdení traja hudobníci z bieloruskej skupiny Tor Band, ktorá sa v roku 2020 stala všeobecne známou svojimi protestnými piesňami.

Hudobníkov zadržali ešte v roku 2022 a obvinili ich z podnecovania nenávisti, vytvorenia extrémistickej skupiny alebo účasti na nej, urážky Lukašenka a diskreditácie Bieloruska.

Tu sú tresty uložené hudobníkom za ich tvorbu:

  • Dmitrij Golovač – 9 rokov so zvýšeným stupňom stráženia a vyše 1000 € pokuty
  • Jevgenij Burlo – 8 rokov so zvýšeným stupňom stráženia a rovnaká pokuta
  • Andrej Jaremčik – 7,5 roka so zvýšeným stupňom stráženia a rovnaká pokuta

Hoci Lukašenkove bezpečnostné zložky získali prístup na youtubový kanál skupiny a vymazali odtiaľ videá s miliónmi videní, ich hudbu možno stále nájsť na internete.

Znamená žiadosť o milosť uznanie Lukašenkovho víťazstva?

V bieloruskom mediálnom priestore sa opäť rozprúdila diskusia o žiadostiach politických väzňov o milosť.

V Bielorusku smie každý väzeň – dokonca aj politický – napísať žiadosť o milosť adresovanú Lukašenkovi. Formálne to znamená, že väzeň priznáva vinu.

Spoločný prechodný kabinet Bieloruska (demokratická exilová vláda) spustil platformu Jedno okno na pomoc politickým väzňom a ich rodinám. Na stránke v časti právna pomoc je podrobne vysvetlené, ako správne podať žiadosť o milosť. A v analýze je odporúčanie „využiť každú príležitosť na boj za svoju slobodu a život“.

Niektorí ľudia to však vnímajú ako uznanie Lukašenkovho víťazstva a neúctu k tým politickým väzňom, ktorí žiadosť o milosť napísať odmietajú. No sú aj takí, ktorí s týmto názorom nesúhlasia a zdôrazňujú, že najdôležitejšia je hodnota ľudského života.

Európski diplomati a bieloruskí propagandisti

Diplomati z krajín Európskej únie, Veľkej Británie a Švajčiarska navštívili Kurapaty v Bielorusku – miesto masových popráv bieloruskej inteligencie z obdobia ZSSR. Dôvodom boli Starí otcovia – Deň pamiatky predkov v Bielorusku.

Počas návštevy európskych diplomatov pricestovali do Kurapát propagandisti zo štátnych médií Bieloruska. Predstavitelia jedného zo štátnych kanálov označili diplomatickú návštevu za politickú akciu a „nariadenie od kurátorov zo zámoria“.

Podľa rôznych zdrojov môže byť v bieloruských Kurapatoch pochovaných až 250-tisíc obetí stalinských represií. Teraz je to jedno z najznámejších miest hromadných popráv príslušníkmi NKVD v Minsku.

Bielorusko je po roku 2020 jednou z najnebezpečnejších krajín v Európe

Projekt Numbeo od roku 2009 zverejňuje rebríček krajín podľa miery kriminality a s tým spojeného pocitu bezpečia. Na toto hodnotenie sa v publikáciách odvolávajú mnohé renomované médiá ako BBC, The Economist, The Telegraph či USA Today.

Podľa tohto projektu sa Bielorusko po roku 2020 zmenilo na jednu z najnebezpečnejších krajín na európskom kontinente. Pričom začiatkom roka 2020 bol index kriminality v Bielorusku hodnotený ako nízky, no teraz je vysoký. V polovici roku 2023 miera kriminality v krajine „predbehla“ všetkých svojich susedov. A podľa hodnotenia je v celej Európe nebezpečnejšie už len vo Francúzsku.

Ako sa tvorí hodnotenie? Obyvatelia a návštevníci každej krajiny vypĺňajú na webovej stránke prieskum, v ktorom odpovedajú na otázky o pocitoch bezpečia, obavách z konkrétnych trestných činov atď.

Preložené z ruštiny. Bieloruský denník vychádza s podporou SlovakAid.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Bielorusko a Lukašenko

Bieloruský denník

Svet

Teraz najčítanejšie