Denník N

Prezidentský kandidát Pellegrini by mal v rukách termín volieb aj nominácie súperov. Korčok už má dostatok podpisov

Portrét Petra Pellegriniho ako predsedu parlamentu v rokoch 2014 až 2016. Foto N - Tomáš Benedikovič
Portrét Petra Pellegriniho ako predsedu parlamentu v rokoch 2014 až 2016. Foto N – Tomáš Benedikovič

Predseda parlamentu má vplyv na to, kedy by sa mohli konať voľby prezidenta, kedy môžu byť vyhlásené, ale aj na to, ako rýchlo by s návrhmi na svoju kandidatúru museli prísť prezidentskí kandidáti. Formálne by mal dokonca preskúmavať ich nominácie.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Mesiac po parlamentných voľbách pomaly začínajú byť témou aj prezidentské voľby. Exminister zahraničných vecí Ivan Korčok oznámil, že už má dostatok podpisov pod prezidentskú kandidatúru.

Podľa zákona ich treba 15-tisíc, Korčok presný počet vyzbieraných podpisov nespresnil. Kandidatúru ohlásil koncom augusta.

V kampani mieni pokračovať stretnutiami s občanmi. Sériu stretnutí nazvanú „Na ceste, ktorá spája Slovensko“ začína v stredu 8. novembra v Žiline. Postupne predstaví aj svoju víziu, ako by chcel vykonávať prezidentský mandát v zahraničnej a vnútornej politike.

Hovoriť chce napríklad o vlastenectve. „Tridsať rokov som reprezentoval Slovenskú republiku. Vlastenectvo sa vytratilo z nášho vedomia a slovníka alebo je len v slovníku skupiny politikov, ktorí ho používajú tak, že mnohí občania s ním ani nechcú mať nič spoločné,“ povedal. V tejto súvislosti Korčok pripravuje podcast „Hovorme o vlastenectve“.

Prezidentské voľby sa budú konať na jar budúceho roka.

Ivan Korčok. Foto – TASR

Pellegrini vo výhodnej pozícii

Zatiaľ nie je známe, kto bude Korčokovým súperom z prostredia strán novej vládnej koalície. V tejto chvíli sa v kuloároch – aj medzi niektorými koaličnými politikmi – najčastejšie hovorí o lídrovi Hlasu a predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinim.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ivan Korčok

Peter Pellegrini

Prezidentské voľby 2024

Štefan Harabin

Slovensko

Teraz najčítanejšie