Denník N

Zurianove prvé kroky: nahradil človeka z Čurillovho tímu, významnú funkciu dal Santusovej

Nový riaditeľ policajnej inšpekcie Branislav Zurian. Foto N - Vladimír Šimíček
Nový riaditeľ policajnej inšpekcie Branislav Zurian. Foto N – Vladimír Šimíček

Diana Santusová, ktorej sa mesiace zastával Robert Fico, bola chránená statusom oznamovateľa ešte pred čurillovcami. Pri odstavení vyšetrovateľov NAKA nehovorí Matúš Šutaj Eštok celú pravdu.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Branislav Zurian ako riaditeľ policajnej inšpekcie koná rýchlo. Koalícia Smeru, Hlasu a SNS ho dosadila do funkcie minulý týždeň a už začal s personálnymi čistkami. Z funkcie odstavil bývalého spolupracovníka Jána Čurillu Pavla Ďurku a na jeho miesto v pondelok pridelil Dianu Santusovú.

Opozícia to kritizuje a chystá sa v parlamente odvolávať ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka z Hlasu.

Santusová patrí rovnako ako Zurian medzi hlavných aktérov vojny v polícii. Je bývalou šéfkou tímu Oblúk, ktorý v lete 2021 začal stíhať vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu. V tom čase bol medzi vyšetrovateľmi NAKA aj Ďurka, ktorý len nedávno prešiel na policajnú inšpekciu.

Predseda Smeru Robert Fico, ktorý sa po voľbách opäť stal premiérom, sa Santusovej mesiace zastával na tlačových besedách.

Policajti jej funkciu volajú NAKA inšpekcie

Nový šéf policajnej inšpekcie Zurian v pondelok spravil zo Santusovej riaditeľku odboru ochrany, prevencie a boja proti korupcii. Tento odbor, ktorý jej zveril po Ďurkovi, je jedným z najvýznamnejších, policajti ho ľudovo volajú NAKA na policajnej inšpekcii, zaoberá sa vyšetrovaním príslušníkov polície podozrivých z korupcie a zo závažnej trestnej činnosti.

„Je to poctivá vyšetrovateľka, ktorú chceli zničiť,“ povedal o Santusovej

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Hlas

Matúš Šutaj Eštok

Robert Fico

Smer

Slovensko

Teraz najčítanejšie