Denník N

Vývoj bojov (622. deň): Zrada alebo hlúpa chyba spôsobila veľké straty v ukrajinskej jednotke pochádzajúcej od slovenských hraníc

Ruský prístav, ktorý cez víkend zasiahlo ukrajinské letectvo. Foto - TASR/AP
Ruský prístav, ktorý cez víkend zasiahlo ukrajinské letectvo. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • Tragický príbeh 128. horskej brigády zo Zakarpatskej oblasti.
  • Po sevastopolskom prístave Ukrajinci útočia na ďalšiu základňu Čiernomorskej flotily – zasiahli jednu z najmodernejších lodí.
  • Rusi prišli o loď, skôr ako ju stihli prvýkrát nasadiť do bojov.
  • Okrem Abramsov dorazili na Ukrajinu aj vozidlá, ktoré im majú čistiť cestu.
  • Mapa dňa – kde všade horela Čiernomorská flotila
  • Videá dňa – Blaha očami 105. pluku armády doneckých separatistov; ako maskujú ATACMS; ako pracuje a vyzerá M1150

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za nedeľu 5. novembra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Ako pre zradu alebo hlúpe chyby masovo zomierajú vojaci. Víkend priniesol pokračovanie tvrdých bojov pozdĺž frontu. Rusi sa podľa dostupných správ pravdepodobne pripravujú na nový pokus obkľúčiť Avdijivku. Nasvedčuje tomu preskupovanie ich jednotiek. Väčšiu pozornosť si však tentoraz vyslúžila udalosť, pri ktorej ukrajinská armáda utrpela veľké jednorazové straty.

Tragédia postihla ukrajinskú 128. horskú útočnú brigádu bojujúcu v Zaporižskej oblasti (podľa niektorých zdrojov aj 65. brigády). Ak sa potvrdí najčastejšie spomínané podozrenie, niekto z jej velenia v piatok v 620. deň plnohodnotnej vojny urobil chybu, ktorá by sa ťažko ospravedlňovala aj v prvý deň. Zdroje priamo z armády však spomínajú ako reálnu možnosť aj zradu.

Výsledkom sú desiatky mŕtvych a zranených a trojdňový smútok v Zakarpatskej oblasti, odkiaľ členovia jednotky pochádzajú. Ide teda o našich bezprostredných susedov.

„Naši bratia v zbrani, vojaci 128. brigády, ktorí bránili nezávislosť Ukrajiny pred okupantmi, tragicky zahynuli v oblasti bojových operácií,“ odôvodnil vyhlásenie smútku správca oblasti Viktor Mykyta. Podrobnosti neuviedol, ale dajú sa poskladať zo svedectiev rôznych ukrajinských kanálov.

128. brigáda bojuje v Zaporižskej oblasti. Jej velenie zvolalo 18 kilometrov za prednú líniu vojakov, ktorí mali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie