Denník N

Užívala preháňadlo, aby zostala štíhla, hoci už mala podváhu. V modelingu mi povedali, že nie som dosť chudá, vraví

Ilustračné foto - Adobe Stock
Ilustračné foto – Adobe Stock

Záverečný diel štvordielneho miniseriálu o tom, že Byť chudý neznamená byť zdravý.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď Alexandra mala štrnásť či pätnásť rokov, začala si všímať, že pre začínajúcu pubertu sa jej zväčšujú boky. Nepáčilo sa jej, ako vyzerá, hoci je to prirodzený jav. Chcela schudnúť, aby ich opäť nemala.

„V tých časoch som jedla hocičo. Vyprážané veci, sladkosti… vôbec som neriešila, čo jem. Chcela som sa však začať stravovať zdravšie. Prestala som konzumovať vyprážané jedlo, sladké vody… Väčšinou som si dávala ovocie a zeleninu a pila iba vodu. Váha mi preto šla dole,“ hovorí, ako sa snažila schudnúť.

Ibaže jej snaha schudnúť prešla do štádia, že okrem ovocia postupne nejedla takmer nič.

„Neraňajkovala som, v škole som si na obed dala ovocie, nechutilo mi tam jedlo, preto som sa tam nechcela stravovať. Jediné normálne jedlo som mala večer doma. Potom som si ešte dala jablko. Za celý deň som teda zjedla ovocie, jedno jedlo, potom znova len ovocie. Takto som fungovala mesiace a schudla som možno desať kíl,“ opisuje.

Alexandrin príbeh je dôkazom, že byť chudý nesie zdravotné riziká, ale rovnako aj veľkú mieru bodyshamingu (odsudzovania človeka za jeho výzor) od okolia. Keďže často v príbehu zaznievajú citlivé príhody zo života, dohodli sme sa, že nebudeme zverejňovať jej priezvisko ani fotografie.

Na úvod treba upozorniť, že Alexandre nikdy nebola diagnostikovaná porucha príjmu potravy, preto všetky poznámky o tom, ako počúvala, že je anorektička, či porovnávanie s bulímiou nemajú v žiadnom prípade smerovať k diagnostike ochorenia.

Preháňadlo odbúralo výčitky

Je prirodzene vysoká a chudá, všade počúvala, že má modelingovú postavu. Preto sa v šestnástich pokúsila stať modelkou. Mala 54 kilogramov a 178 centimetrov. Podľa výpočtu BMI, teda indexu telesnej hmotnosti, je to pomerne jasná podváha.

„Začala som s modelingom neskoro, bežne sa začína, keď máte dvanásť či trinásť rokov, možno aj skôr. Keďže som bola staršia, veľmi dbali na to, aby som pre nich už v tom čase bola ideálna. Keď som tam prišla, nebola som pre nich dosť chudá. Nemala som totiž

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Chudnutie

Šport a pohyb, Zdravie

Teraz najčítanejšie