Denník N

Mal by byť mobil v škole zakázaný? Naučme ho deti rozumne používať, aby sa v dospelosti nestali jeho otrokmi

Ilustračné foto. Foto – Twitter/Courrier picard
Ilustračné foto. Foto – Twitter/Courrier picard

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Keď sa Rastislav Očenáš v roku 2019 po šiestich rokoch vrátil pracovať do školstva, zostal šokovaný. „Mal som pocit, že pracujem s iným ľudským druhom,“ hovorí učiteľ matematiky a slovenčiny, ktorý tento rok získal titul Učiteľ Slovenska.

Prekvapilo ho, akú slabú pozornosť majú deti v porovnaní s tými, ktoré si pamätal – jednoducho sa nedokázali dlho sústrediť. „Povedal som prvákom, že popri maľovaní si pustíme audiorozprávku. Trvala iba 10 minút, ale ja som videl, že po 50 sekundách stratili pozornosť. Nedokázali vnímať dej rozprávky,“ hovorí Očenáš.

Pozorovanie učiteľa dobre ilustruje obavy mnohých rodičov či učiteľov, ako zásadne mobil, hry, aplikácie či sociálne siete ovplyvňujú deti, ktoré s nimi vyrastajú. Na tento strach sa ponúka rýchle riešenie – netreba mobily zakázať aspoň v škole, aby deti nehlúpli?

Debatu otvoril komisár pre deti Jozef Mikloško, ktorý vyzval ministerstvá školstva a zdravotníctva na reguláciu používania mobilov v školách. „Od činnosti zameranej na prevenciu a zvyšovanie povedomia o rizikách používania mobilných zariadení v školách až po prijímanie plošných zákazov,“ vyzýva Mikloško.

Škôl a viacerých odborníkov sme sa opýtali, či by sa mali mobily v školách zakázať a ako ich regulovať. Niektoré školy umožňujú deťom používať mobil cez prestávky, ďalšie až po vyučovaní. Učiteľ Očenáš vymyslel ešte iný spôsob, ako deti vedie k rozumnému používaniu techniky.

Prinášame aj výber argumentov za a proti obmedzeniu mobilov v školách. Odborníci sa v zásade zhodli – sú proti úplnému zákazu mobilov v školách. No deti by podľa nich mali mať mobily zamknuté v skrinkách počas hodín aj prestávok. Použiť by ich mohli v prípade potreby.

„Mnoho výskumov ukazuje, že pre mladých ľudí – adolescentov je byť online súčasťou ich bytia. Na rozdiel od nás sa už narodili do digitálnej doby, nerozlišujú, čo je online a čo offline, všetko je pre nich reálne a dôležité. Úplným zákazom mobilov by sme ich obrali o dôležitú časť ich životov,“ hovorí odborník na internetovú závislosť Juraj Holdoš.

Viesť deti k tomu, aby neboli iba konzumentmi, ale aj tvorcami

V základnej škole na Sliači, kde učí Rastislav Očenáš, deti v škole mobil používať nemôžu. Ráno si ho musia

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Mladí

Rodičovstvo

Školstvo

Technológie

Rodina a vzťahy, Slovensko

Teraz najčítanejšie