Denník N

Týždeň v zdraví: Objavili vedci kľúčový dôvod obezity? Ako vplýva nedostatok spánku na citlivosť na bolesť?

Ilustračné foto - JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

V dnešnom vydaní sa môžete dočítať:

  •  či je nadmerná konzumácia fruktózy pridanej do potravín kľúčovou príčinou obezity,
  •  ako vplýva nedostatok spánku na citlivosť voči bolesti,
  •  či postačí 22 minút denného cvičenia na elimináciu dôsledkov dlhého sedenia.

Fruktóza umelo pridaná do potravín prispieva k vzniku obezity

Keď to celé mierne pritiahneme za vlasy, popri akčných heslách: „Cukor je biely jed!“ alebo „Sladká prohibícia“, či „Osloboďme včely a nechajme im med!“ by znelo celkom apelatívne napríklad aj: „Preč s fruktózou!“ Ak by sme takto vyhlásili totálnu vojnu všetkému, čo obsahuje cukor v akejkoľvek forme, dlho by sme ako druh neprežili.

Skúsme na to ísť teda inak, menej apokalypticky a exaktnejšie: nikto si dnes, samozrejme, nedovolí tvrdiť, že ovocie je nezdravé. Znamená to teda, že ovocný cukor – fruktóza je zdravá? No pochopiteľne áno, je to

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Duševné zdravie

Týždeň v zdraví

Každý utorok v prinášame najdôležitejšie informácie o zdraví, prevencii ochorení, ale aj praktické rady, ako sa pohybovať v slovenskom zdravotníctve a ako dostať to, na čo máte nárok. Newsfilter Týždeň v zdraví píšu pre Denník N lekári Tomáš Havran a Marek Karman, ktorí pripravujú newsletter Od môjho lekára.

Zdravie

Teraz najčítanejšie