Denník N

Čo bude so zastúpením Maďarov na Slovensku alebo má politika s etnickým základom budúcnosť?

Maďari na Slovensku; kartogram – Denník N/Daniel Kerekes
Maďari na Slovensku; kartogram – Denník N/Daniel Kerekes

Našli sa voliči, ktorí ani nepočkali na rozuzlenie dilemy od Aliancie, ako presvedčení sympatizanti Fideszu volili rovno Smer.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je právnik, odborník na ľudské a menšinové práva

Keďže Most-Híd a Maďarské fórum prakticky zanikli, Aliancia zatiaľ obviňuje zo svojho volebného neúspechu dvoch klasických vinníkov: prieskumy verejnej mienky a médiá. Reálny problém je s oboma, no bolo by prehnané, ak by si strana vybíjala zlosť práve na nich.

Prieskumy verejnej mienky naozaj systematicky merajú Aliancii nižšie percentá, no sčasti by to bolo jedno, ak by strana podávala stabilný výkon na úrovni nad piatimi percentami. Na druhej strane je ťažké čokoľvek si s touto otázkou počať – teda aspoň doteraz nikto neprišiel so žiadnym konštruktívnym návrhom.

Aj argument o mediálnom protivetre má svoje opodstatnenie, no otázka znie, ako sa strane podarilo poštvať proti sebe značnú časť maďarskej inteligencie na Slovensku – a ako by to chcela napraviť okrem toho, že sa urazí. Príbeh mediálnej rozdelenosti je na oboch stranách mínové pole prešpikované chybami, hriechmi a krivdami, ktoré nikto nechce odkrývať, hoci na všetkých zúčastnených vplýva momentálna situácia negatívne. Politické strany menšinovej komunity, ako aj jej médiá sú na seba navzájom odkázané, nestačí byť prítomný iba v jednej časti mediálneho priestoru (viď „vlastné“ alebo „priateľské“ médiá).

Rovnako ani hlasy nemôžu byť jediným meradlom politickej aktivity. Volebný výsledok nie je cieľ sám osebe, ale nástroj na realizáciu cieľov. Ak strana nemá odborníkov a občianske združenia, ktoré by s ňou sympatizovali, môže spĺňať svoje ciele oveľa ťažšie, dokonca aj v prípade, ak je vo vláde. A toto ovplyvňuje aj volebný výsledok danej politickej strany.

Politika s etnickým základom

Poďme však pekne po poriadku. Pojem „politika s etnickým základom“ chápu v našej krajine mnohí všelijako, čo môže byť prekážkou v zmysluplnej diskusii. Vychádzajme z toho, že voliči na Slovensku môžu byť rozdelení alebo kategorizovaní na základe množstva kritérií. Na politické zastúpenie majú šancu tie skupiny, respektíve záujmy, ktoré reflektujú na skutočné problémy a skutočné potreby.

Jednou z takýchto relevantných otázok je na Slovensku národnosť. Štát má ďaleko od toho, aby Maďarom žijúcim na Slovensku a regiónom, kde žijú, zabezpečil jazykovú, kultúrnu a hospodársku rovnoprávnosť.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Maďarská aliancia

Voľby 2023

Komentáre

Teraz najčítanejšie