Denník N

Spoluzakladateľ Konšpirátori.sk Jančárik: Kritizovať dezinfoweby je vo verejnom záujme

Peter Jančárik. Foto - archív P.J.
Peter Jančárik. Foto – archív P.J.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Politikom poslúžila dezinfoscéna na šírenie fiktívnych problémov, ktoré majú trápiť slovenských občanov namiesto toho, aby sa zaoberali stavom súdnictva, zdravotníctva či témami, ktoré majú reálny vplyv na ich život, hovorí spoluzakladateľ projektu Konšpirátori.sk Peter Jančárik.

V rozhovore hovorí aj o tom:

  • čo pre slobodu slova znamená rozhodnutie súdu v spore s Hlavnými správami;
  • či sa alternatívne médiá môžu stať mainstreamom;
  • prečo sú vládni politici aktuálne najväčšie hviezdy dezinfoscény;
  • čo sa zmení, keď politici budú komunikovať len s alternatívnymi médiámi.

Aká dezinformácia či hoax vás naposledy najviac pobavili? 

To je ťažké vybrať. Dlhodobo si všímam a fascinuje ma skôr to, ako dezinfoscéna dokáže plynulo meniť témy. Položartom hovorím, že covid prestal existovať 24. februára minulého roka, keď Rusko napadlo Ukrajinu – dezinfoscéna bola okamžite schopná prepnúť na inú tému. Hitparádu hoaxov si teda môžeme zostavovať každý deň, ale nebude to mať zmysel, pretože táto scéna veľmi fluidne a rýchlo dokáže reagovať na témy, ktoré ľudí trápia, a „surfuje“ na línii polarizácie spoločnosti.

Mestský súd Bratislava IV minulý týždeň zamietol žalobu dezinformačného webu Hlavné správy, ktorý žaloval projekt Konšpirátori.sk za údajné poškodzovanie dobrej povesti tým, že ste ho zaradili na váš zoznam problematických stránok. Rozsudok nie je právoplatný, ale vnímate ho už teraz ako víťazstvo? 

V prvom rade sme sa konečne dočkali. Spor, keď nás Hlavné správy začali právne napádať, sa začal pred štyrmi-piatimi rokmi. Bohužiaľ, súdom až doteraz trvalo, kým prebehlo prvé pojednávanie a dosiahli sme verdikt. Vnímam ho ako pozitívnu správu, aj keď ešte nie je právoplatný, ale pevne veríme, že ho potvrdí aj krajský súd.

Dôležité sú v prípade rozhodnutia dve veci – súd povedal, že naša kritika je oprávnená a vecná a nie je zásahom do dobrej povesti. Druhá a pre mňa trošku dôležitejšia vec je, že kritika je v medziach slobody slova a je vo verejnom záujme. Znamená to, že každý má právo kohokoľvek kritizovať na nejakej báze, ak má na to dobré argumenty. Keď dezinfoweby občas kričia, že náš projekt obmedzuje slobodu slova, tak opak je pravdou – náš projekt je naplnením slobody slova. Je tiež vtipné, že weby, ktoré volajú po slobode slova, nás a každého, kto ich kritizuje, „obhadzujú“ žalobami. Majú veľmi svojskú predstavu o slobode slova a my sme radi, že súd dal za pravdu tomu, čo hovoríme dlho.

O zaradení stránky na zoznam konšpiračných webov rozhoduje komisia na základe jasných kritérií transparentným spôsobom a dáva tak verejnosti odporúčania.

Často počúvame, že sme cenzori – to asi ťažko, keďže spomínané dezinfoweby naďalej fungujú, nikto na základe nášho zoznamu neskončil zakázaný a ani mu nezaklopala tajná polícia na dvere. Je na každom návštevníkovi nášho webu, či sa zoznamom bude riadiť alebo nebude.

Súd rozhodol aj na základe toho, že Hlavné správy počas pandémie vypol aj Národný bezpečnostný úrad, dôvodom bol škodlivý obsah a zverejňovanie dezinformácií. Povedzme si však, na základe čoho ste Hlavné správy zaradili na váš zoznam konšpirátorov?

Máme spracovaný pomerne podrobný posudok. U nás to funguje tak, že komisia rozhodne o zaradení alebo nezaradení nejakého webu na zoznam a potom sa podujme niektorý z komisárov na spracovanie podrobnejšieho posudku. Posudok na Hlavné správy sa dá nájsť u nás na webe, zhŕňame tam aj jednotlivé kritériá, prečo patrí na zoznam.

Pri dezinformačných weboch si všímame šírenie kremeľskej propagandy, nekritické preberanie naratívov predstaviteľov Ruskej federácie, ale aj iných politikov… Keď som si včera prešiel top 10 najčítanejších článkov na Hlavných správach, tak približne päť z desiatich je preberanie politických výrokov dezinformačného charakteru.

Konšpirovanie Hlavných správ siaha veľmi dozadu, na tento politický typ obsahu sa preorientovali po anexii Krymu Rusmi v roku 2014, keď začali šíriť prokremeľskú propagandu – hovorili o ilegálnych transplantačných staniciach, kde Ukrajinci odoberajú orgány a podobne… Nemôžu teda tvrdiť, že ide o nejaké chvíľkové poblúznenie, ide kontinuálnu, systematickú produkciu takéhoto obsahu.

Pri Hlavných správach treba pripomenúť aj to, že ich spolupracovníkom bol aj Bohuš Garbár, ktorý je usvedčený zo špionáže v prospech Ruska a ktorého súd už uznal vinným. Čo sa týka iných dezinformačných stránok, ktoré uvádzate na zozname, aj z ich strany ste zaregistrovali podobný odpor? 

Áno. Podobne sa o neodkladné opatrenie súdu, ktoré získali najprv aj Hlavné správy, no neskôr ho súd zrušil, pokúšali aj Hlavný denník a ďalšie weby, kde tiež čakáme na súdne pojednávanie a posun.

Takže tieto weby sa snažia brániť.

Snažia sa, všetky hrajú v podstate na to isté, na poškodzovanie dobrej povesti, alebo sa snažia o ešte absurdnejšiu vec, a to dokázať nám

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Hoaxy a propaganda

Rozhovory

SNS

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie