Denník N

Newsfilter: Nezabúdajme, kto je Tibor Gašpar

1. Šutaj Eštok spojil PS, SaS a OĽaNO. 2. Súd s Gašparom sa začne 4. decembra. 3. Ako rozmýšľa Taraba.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Správy vybrala a komentovala Monika Tódová

1. Šutaj Eštok spojil PS, SaS a OĽaNO

Po kritike, že opozičné strany – hlavne tú najsilnejšiu z nich, teda Progresívne Slovensko – pri čistkách v polícii a zmenách na ministerstve vnútra nevidno, zvolalo PS tlačovú besedu, kde oznámilo, že ako prvého navrhne v parlamente odvolávať ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka.

To je možné až po tom, ako parlament vláde vysloví dôveru, čo sa stane zrejme na budúci týždeň.

Predseda PS a ďalší predstavitelia strany to oznámili spolu s Máriou Kolíkovou z SaS a Michalom Šipošom z OĽaNO.

Dôvodmi sú „šikana a čistky v polícii, hanebný spôsob odvolania a preloženia policajného prezidenta, postavenie vyšetrovateľa Jána Čurillu a jeho kolegov mimo služby“ alebo aj to, že po únose vietnamského občana chce táto vláda uniesť celý právny štát.

S OĽaNO a (preto) bez KDH. Je to prvýkrát, čo sa PS postavilo na tlačovú besedu s OĽaNO. Predseda strany Michal Šimečka povedal, že právny štát a spravodlivosť sú také zásadné veci, že musia postupovať spoločne, ale neznamená to, že sa zhodujú vo všetkom.

Podobne to vysvetlila aj Mária Kolíková. „Ak chceme zachrániť demokraciu a právny štát, tak sa v opozícii musíme spojiť.“ Na odvolanie ministrov sú potrebné reálne hlasy, ak to nemá byť len nejaká hra, hovorí Kolíková.

To, že odvolávanie Matúša Šutaja Eštoka podporia, vyhlásilo aj KDH, ale na tlačovú besedu neprišli. Oficiálne vysvetlenie nepovedali ani PS, ale je možné, že to bolo práve pre účasť OĽaNO. Ak by KDH povedalo, že dôvodom toho, kde sme sa aj v otázke právneho štátu ocitli, je práve nehorázne správanie Igora Matoviča počas ich posledného vládnutia, nikto by im to nemohol vytknúť.

Logika Hlasu. Hovorkyňa Petra Pellegriniho a Hlasu Patrícia Medveď Macíková v stanovisku napísala, že oceňujú postoj KDH, „ktoré svojou neúčasťou na aktivite zvyšku opozície dalo najavo svoje iné predstavy o základnej politickej kultúre a demokratických pravidlách“.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Progresívne Slovensko

Tibor Gašpar

Tomáš Taraba

Komentáre

Teraz najčítanejšie