Denník N

Vývoj bojov (623. deň): Ruskú loď zasiahli tri strely a na ľavom brehu Dnipra sa vylodilo prvé ukrajinské vozidlo

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

  • Potvrdil sa útok na ruskú loď Askold.
  • Objavilo sa video zásahu a snímka lode po útoku.
  • V akom stave je Čiernomorská flotila – napriek útokom stále predstavuje hrozbu.
  • Na ľavom brehu Dnipra sa objavilo prvé ukrajinské obrnené vozidlo – čo to znamená?
  • Videá dňa: Zničená Avdijivka a opravená Buča.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za pondelok 6. novembra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

V dnešnom vývoji sa vrátime k útoku na loď Askold na Kryme, ku ktorému došlo cez víkend. Objavili sa videá a fotografie, ktoré ukazujú rozsah škôd.

Zároveň je však dobré pripomenúť si, že napriek početným stratám ruského námorníctva sa nedá povedať, že je Čiernomorská flotila odpísaná a nepredstavuje hrozbu.

Ukrajinské vzdušné sily sobotný útok oznámili s istou dávkou škodoradosti: zverejnili fotografiu strely SCALP-EG (francúzska obdoba Storm Shadow) s otázkou: „A vy ste mali aký víkend?“

Práve tieto strely dokážu zasiahnuť ruské ciele ďaleko za frontovou líniou. Tentoraz to bolo v dokoch Zaliv v meste Kerč na východnom cípe Krymu kúsok od Kerčského mosta asi 240 kilometrov od frontu.

Doky v tomto meste sú dôležité pre Čiernomorskú flotilu.

Ukrajinci tvrdili, že zasiahli korvetu Askold, ktorá má schopnosť niesť a vystreliť osem striel s plochou dráhou letu Kalibr. Práve podobnými loďami či ponorkami Rusi pravidelne ostreľujú ukrajinské mestá a chystajú sa na to aj túto zimu.

Nie je úplne jasné, či sa Askold podieľal na útokoch na Ukrajinu. Ide o novú loď, na vodu ju spustili v roku 2021, ale zrejme ešte nebola zaradená do Čiernomorskej flotily.

V pondelok sa na sociálnych sieťach objavili snímky, ktoré ukazujú loď po zásahu strelami. Škody vyzerajú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

  • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
  • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
  • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie