Denník N

Ráno s NHL: Mal som úžasný kemp, ale klub tlačil iného hráča, vraví Balej, ktorého Montreal draftoval pred 23 rokmi

Jozef Balej. Foto - Archív J. B.
Jozef Balej. Foto – Archív J. B.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobré ráno,

bývalý slovenský hokejista Jozef Balej od šestnástich rokov hral v severoamerických juniorských súťažiach a v nultých rokoch sa už medzi mužmi pohyboval na rozhraní AHL a NHL.

Kým vo farmárskej súťaži odohral v základnej časti 240 zápasov, v NHL nastúpil 18-krát za tri rôzne tímy. Vďaka vlastnej skúsenosti dokáže pochopiť, čím si v súčasnosti prechádzajú jeho nasledovníci zo Slovenska. Dnes 41-ročný Balej sa už hokejom neživí; v Brne, kde žije, podniká v oblasti fitnesu.

Pripomeňme si, že v drafte 2000 si ho v 3. kole zo 78. miesta vybral Montreal. Hoci všetci v jeho okolí sa z toho vtedy radovali, on jediný nie.

„Špekulovalo sa, že po mne v prvom kole siahne Florida či Phoenix. Prešlo však prvé kolo a nič. Potom aj druhé kolo a opäť nič. To už som bol trochu nervózny. Keď ma napokon vybrali v treťom kole, bol som sklamaný. Akurát som nevedel, či zo seba alebo zo systému. Mal som osemnásť a nechápal som, že draft a celý hokej je v prvom rade o biznise. Dnes by som konal inak,“ spomínal v rozhovore po skončení kariéry.

Dodnes je presvedčený, že pre kariéru je rozhodujúce, z akej pozície vás draftujú.

„Doplatil som na to. Keď vás draftujú povedzme v treťom kole ako mňa, ste zaradený niekde úplne inde. Preto som bol veľmi sklamaný. Občas niekto vystrelí aj z nižšej pozície, napríklad Peter Bondra, ale to je naozaj len výnimka,“ hovorí pre Denník N dnes.

V noci nehral žiadny Slovák.

Ráno s NHL je článok, v ktorom sa pravidelne venujeme jednej téme z najlepšej hokejovej ligy na svete a prinášame krátky súhrn nočného diania.


Dali mi najavo, že ma nechcú

„Veľmi rýchlo som zistil, ako to celé funguje. Mal som ako 18-ročný za sebou úžasný kemp, ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Hokej

Juraj Slafkovský

NHL

NHL Draft

Ráno s NHL

Rozhovory

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie