Denník N

O malých a veľkých radostiach

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Víziou novej pani ministerky je „postaviť oblasť kultúry na slovenských dedičstvách buditeľov a dejinných míľnikov slovenského národa“.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Syna dnes ráno bolelo hrdlo, a tak som s ním zostal doma. Odhliadnuc od čudných zvukov z jeho izby to vyzerá na krásny deň.

Jesenné chrípky, keď človek nie je príliš chorý, pospáva, posmrkáva a cíti sa mizerne, som mal vždy rád. Domáca obsluha sa tvári sústrastne a v pravidelných intervaloch prináša čaje, medy, teplomery, lieky, ovocie a jedlo až do postele, živo sa zaujíma, ako sa pacient cíti a či mu niečo nechýba. Ešte čaj? A nechceš si zdriemnuť? – Tato, veď si pokojne zdriemni ty, keď chceš…

Dnes síce nie som celkom na správnej strane barikády – čo sa týka výhod vyplývajúcich zo statusu chorého, ale očakávam, že časť z nich sa prenesie aj na mňa. Na obed sme si objednali kebab. A baklavu. Podľa toho, ako rýchlo zmizli z taniera, to so synovou chorobou nebude až také zlé.

Po minulom týždni, keď každý deň pripomínal sériu vyčerpávajúcich šprintov, mi ten dnešný pripadá ako zázrak. K dokonalosti mu chýba iba spoločné pozorovanie leňochoda trojprstého. V porovnaní s tým, ako rýchlo letia zvyčajné dni, je tento statický výjav nesmierne upokojujúci. Veľmi odporúčam. Leňochod je samotárske a véééééééééľmi pomalé zviera. Kým sa na konári posunie o meter, prejde aj polhodina. Pred viac než pätnástimi rokmi sme s kolegom režisérom PK chodili do bratislavskej zoo pozorovať leňochoda vždy, keď bol s našou televíznu reláciou nejaký problém. Čiže dosť často.

Ráno si čítam správy zo sveta, ale dlho to nevydržím. Náladu mi pozdvihne iba uvedenie novej ministerky kultúry do funkcie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Dnes píše

Texty múdrych ľudí, ktorých redakcia poprosila, aby pravidelne písali o tom, čo práve teraz považujú za dôležité, spôsobom, ktorý sa im zdá práve teraz najvhodnejší.

Martina Šimkovičová

Komentáre

Teraz najčítanejšie