Keď urobím z prepadajúceho trojkára, to je úspech. Monitory sú pre elitné školy v Bratislave

Riaditeľ základnej školy v Spišskom Hrhove Peter Strážik dokázal presvedčiť mnoho rodičov z osád, aby svoje deti neposielali automaticky do špeciálnych škôl.

Peter Strážik (1978) Narodil sa v Kežmarku, študoval anglický jazyk a literatúru na Inverness College v Škótsku a na Filozofickej falkulte Katolíckej univerzity v Ružomberku. Sám o sebe hovorí, že učiteľom sa stal z roztopaše. Lektoroval jazykové kurzy v rôznych jazykových školách, od roku 2003 pôsobil ako učiteľ v Štátnom gymnáziu v Levoči, v roku 2007 sa stal riaditeľom Základnej školy s materskou školou v Spišskom Hrhove. foto – archív Petra Strážka

Peter Strážik neustále vypisuje projekty, deti vďaka tomu majú v škole malú zoo, arborétum, pec, v ktorej pečú chlieb, trénerov basketbalu aj futbalu a skvelé vybavenie. Mám šťastie, že som riaditeľom školy v obci, kde funguje aj samospráva, hovorí.

Pred niekoľkými rokmi bol veľký problém s posielaním detí do špeciálnych škôl aj u vás v Spišskom Hrhove. Aká je tá situácia dnes? Čo si myslíte o tvrdeniach vládneho splnomocnenca pre rómske komunity Petra Polláka, že v špeciálnych školách je množstvo detí, ktoré tam nepatria, a že tam deti často posielali preto, že je to pre tie školy finančne zaujímavé?

Musím povedať, že deti z vylúčeného prostredia sú často seriózne hendikepované. To nie je len to, že urobme špeciálnu triedu, lebo je dobrý normatív. Pre mňa ako riaditeľa je oveľa zaujímavejšie mať bežnú triedu a mať ju plnú, nie špeciálne triedy. Tam neurobíte výsledky.

Čo to znamená?

Štandardná slovenská škola rieši hlavne to, aby urobila dobre testovanie deviatakov, testovanie piatakov, aby sa dobre umiestnila v testovaní INEKO, ale to je všetko také paušálne. Pre mňa v Hrhove, kde je takmer 55 percent žiakov z marginalizovaných rómskych komunít (MRK), je veľký úspech, keď urobím z prepadajúceho trojkára. A to už je terno, lebo viem, že ten človek ide v rámci tej komunity ďalej, je uplatniteľný na trhu práce. Nedokážem mať čistých jednotkárov, pretože nie sme taký typ školy. To môže urobiť bratislavská elitná škola, košická, neviem aká.

Ako to teda funguje u vás?

Na našej škole majú decká ponuku, akú nenájdu široko-ďaleko. Môžu sa venovať štúdiu jazykov až po rôzne športové aktivity. Máme zmluvy s „profi klubmi“ z okolia. Ligový basketbalový klub zo Spišskej Novej Vsi mi robí prípravku, máme trénera na futbal, ktorý má „béčkovú“ licenciu UEFA, pričom hľadáme a špecifikujeme priestor podľa možností a potrieb našich detí. Neriešime nezmyselné projekty, ako bol teraz English One. Niekoľko miliónov a na školách nie je nič.

Spomenuli ste, že viac ako polovicu žiakov vašej školy tvoria deti z prostredia rómskych komunít. Aké sú vzťahy medzi deťmi?

Keď hovorím o deťoch, nikdy ich nerozdeľujem na rómske – nerómske. Žijeme tak päť až sedem rokov a deti sú naučené fungovať spolu. Nemajú problém spolu sedieť, sú spolu na futbale, v šatni, spolu obedujú. Je to dobrý príklad, ale nerád o tom hovorím, pretože ak sa niečo také zverejní, potom je v internetových fórach a diskusiách zbytočná kritika. Každý, kto si to prečíta, povie, že to tak nemôže fungovať, ale ono to funguje.

Riaditeľ základnej školy v Spišskom Hrhove Peter Strážik. foto N - Laco Kerekeš
Riaditeľ základnej školy v Spišskom Hrhove Peter Strážik. foto N – Laco Kerekeš

A čo učitelia? Hovorili ste, že máte najlepšie vychovaných učiteľov v regióne.

Existuje skupina ľudí, ktorá si hovorí Teach for Slovakia, funguje  to s podporou prezidenta. Vysielajú  skončených vysokoškolákov z rôznych profesií do škôl, kde by mali urobiť mimo učiteľskej roboty ešte nejakú prácu navyše. Chodia zvlášť na školy, kde sú problematické deti, alebo kde je veľa rómskych detí. Chceli prísť aj k nám, ale mne to nedávalo zmysel.

Prečo?

My takého človeka nepotrebujeme. Ja si radšej vyberiem

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |