Denník N

Otlačky po športovej podprsenke sú nezmysel, vraví odborníčka. Pri výbere vám stačí rýchly test

Foto - Adobe Stock
Foto – Adobe Stock

Kondičná trénerka a bývalá hokejistka Romana Kiapešová vysvetľuje, v čom robia ženy chyby pri kúpe športovej podprsenky.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Veľa žien pozná pocit, keď prídu z cvičenia, dajú si dole športovú podprsenku a na tele si nájdu obrovské červené otlačené fľaky presne po líniách jej gumičky.

Mnohé si možno povedia, že je to normálne, že športová podprsenka má byť tesná a že aspoň v nej prsia dobre držia a nespôsobujú ťažkosti pri pohybe.

Nie je to problém iba pri rekreačných športovkyniach. Podľa staršieho výskumu na účastníčkach maratónu v Londýne 2012 až tri štvrtiny žien uviedli, že majú problém s tým, ako im pasuje ich podprsenka. Skoro tretinu z 1285 respondentiek boleli prsia, 17 percent zas pre nepohodlnú podprsenku skracovalo tréning.

Hoci o výbere športovej podprsenky sa hovorí oveľa menej ako napríklad o výbere vhodných topánok na šport, je to nemenej dôležité. Výskumy dokonca naznačujú, že niektoré ženy pre zle zvolenú podprsenku skončia so športom. Samozrejme, predpokladáme, že nepôjde o profesionálky, ale skôr o rekreačné športovkyne, čo je však ešte citlivejšie, ak by ženu od pohybu odradila takáto pomerne banálna vec.

Bývalá reprezentačná hokejová brankárka a v súčasnosti kondičná trénerka Romana Kiapešová hovorí, že je nezmysel, aby bola športová podprsenka taká tesná, že po vyzlečení z nej má žena červené otlačky na koži.

„Dobrá podprsenka nerobí otlačky. Ak ich máme, treba zmeniť podprsenku,“ vraví.

Že by zle zvolená podprsenka skutočne mohla viesť k zanechaniu športovania, sa dá objasniť tým, že podprsenka vplýva na športový výkon.

„Ak je veľmi tesná, nedovolí nám robiť pohyb až do krajných polôh, môže nám znižovať jeho rozsah. Preto napríklad pri športe nedostaneme pohyb do žiaducej polohy, čo následne môže mať vplyv na naše prevedenie a výkon v cvičení, keď nevieme vydať toľko sily,“ hovorí.

Pre mnohé ženy je predstava, že by si nechali na sebe športovú podprsenku dlhšie, ako je nutné, hrozivá práve preto, že im často nepasuje a je pritesná. Pri dobre zvolenej podprsenke by to pritom podľa Kiapešovej vôbec nemal byť problém.

Hoci to nemusí byť najpohodlnejšie, môžete v nej byť aj celý deň a nemala by vás tlačiť. Môže to byť praktické napríklad, ak sa chystáte cvičiť po práci. Hoci tu, samozrejme, treba zdôrazniť, že treba brať do úvahy aj veľkosť pŕs, ženy s veľkými prsami to budú mať po niekoľkých hodinách zrejme ťažšie ako tie s menšími.

„Keď som hrávala hokej, niekedy som si podprsenku nechala aj dlhšie, ale predsa len je tesnejšia. Pokiaľ nás nestláča či neodiera, nie je tam nepohodlie či podráždenie pokožky, tak nie je problém nosiť športovú podprsenku celý deň. Samozrejme, je to individuálne a závisí to aj od veľkosti pŕs. Môže sa však stať, že keď sa spotíme, vznikne alergia,“ hovorí.

No práve výber správnej veľkosti, ktorá nás neodiera, je niekedy zložitý.

V článku sa dočítate:

  • prečo by nemala byť tesná;
  • prečo existuje viac druhov;
  • prečo je klasická podprsenka pri športe chybou;
  • ako jednoduchým testom zistíte, či by ste už nemali športovú podprsenku vymeniť za inú.

Skoro každá žena má zlú podprsenku

Existuje jednoduchý test, ktorým pri skúšaní overíme, či podprsenka nie je tesná. „Pod ramienka a spodný lem podprsenky by sme mali byť schopné vložiť

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Radíme športovcom

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie