Denník N

Religionista Attila Kovács o izraelsko-palestínskom konflikte: Hovoriť dnes o vzniku dvoch štátov je ilúzia

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Politika Izraela naháňala roky ilúzie, pričom realitu nebrala na vedomie. Okrem iného bolo výsledkom to, že hnutie Hamas 7. októbra kruto zaútočilo na Izrael, myslí si islamológ a religionista Attila Kovács.

V rozhovore s docentom Katedry porovnávacej religionistiky na Univerzite Komenského v Bratislave sa okrem iného dočítate:

  • čo predchádzalo tomuto konfliktu a prečo vypukol teraz;
  • akú úlohu v ňom zohráva populistická politika Izraela a radikalizmus;
  • čo presne je Hamas a aký má cieľ;
  • ako stroskotal sľubný mierový proces 90. rokov;
  • prečo sa toľkokrát spomínané dvojštátne riešenie nedá uskutočniť;
  • či zohrávalo Rusko úlohu vo vypuknutí konfliktu.

Atilla Kovács na konci rozhovoru odporučí filmy a seriály, ktoré nám môžu priblížiť všedné dni konfliktu tiahnuceho sa desaťročia.

Izraelsko-palestínsky konflikt vypukol pred mesiacom po tom, ako Hamas spustil bezprecedentne krutý útok na Izrael. Veľa počuť o tom, že za tým, že ich Hamas dokázal takto prekvapiť, stoja aj vnútropolitické dôvody v Izraeli. Vieme niečo o tom, prečo vypukol tento konflikt teraz? 

Je veľmi dôležité uvedomiť si, že tento konflikt sa nezačal 7. októbra, ale oveľa skôr. Je to súčasť dlhšieho procesu, ktorého korene sa tiahnu aspoň do roku 2006, keď už bol podobný prienik do Gazy zo strany Izraela a nastala blokáda pásma Gazy. V Gaze potom nasledovali rozličné konflikty medzi Izraelčanmi a predovšetkým – ale nie výlučne – Hamasom. To, čo teraz vidíme, je len pokračovanie.

Tento konflikt sa na jednej strane podobá na predchádzajúce konflikty, na druhej strane je od nich veľmi odlišný. Predchádzajúce konflikty trvali zvyčajne krátko, týždeň-dva, najdlhší sa natiahol na 51 dní. Zo strany Izraela možno počuť, že súčasný konflikt môže trvať hoci aj mesiace, do konca roka alebo ešte dlhšie.

V tom, že Hamas napadol Izrael, nie je tak podstatný ani samotný útok, ale to, že sa zlomil mýtus

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svet

Teraz najčítanejšie