Denník N

Prigožinovo líbyjské dedičstvo získal Putinov muž z Kaukazu. Rusko má ukotviť v Stredomorí

Vladimir Putin a Junus-Bek Jevkurov v roku 2013. Foto - kremlin.ru/Wikimedia Commons
Vladimir Putin a Junus-Bek Jevkurov v roku 2013. Foto – kremlin.ru/Wikimedia Commons

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Líbyjský poľný maršal Chalífa Belqasim Haftar (79) na túto chvíľu čakal dlho. Koncom septembra 2023 ho prijal ruský prezident Vladimir Putin, ktorý s ním rokoval ako rovný s rovným.

Veliteľ Líbyjskej národnej armády, ktorá po páde diktatúry Muammara Kaddáfího vedie už desať rokov so svojimi odporcami občiansku vojnu, prerušovanú len krátkymi prímeriami, sa teší podpore Ruska dlhodobo.

Haftar nebol v Moskve po prvý raz. Vždy sa však musel uspokojiť s prijatím na nižšej než prezidentskej úrovni.

V roku 2018 mu z Kremľa odkázali, že v programe ruského vodcu na neho nezostalo žiadne okno. Aj v roku 2020 si musel vystačiť s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom.

Až tento rok sa dočkal. Okrem ministra obrany Sergeja Šojgua, s ktorým sa v poslednom období stretáva často, mu 26. septembra podal ruku sám Vladimir Putin. Aj keď bez kamier a fotoaparátov – na oficiálnych stránkach Kremľa nebola o stretnutí ani zmienka.

Nešlo len o formálne stretnutie. Mali sa na ňom riešiť – a zrejme sa aj riešili – rýdzo praktické záležitosti.

Ruský Tobruk na dohľad od Únie

Rusko údajne rokuje s Chalífom Haftarom o vybudovaní

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Jevgenij Prigožin

Vladimir Putin

Svet

Teraz najčítanejšie