Denník N

SND ponúka najznámejší ruský balet, divadlo Stoka svoju odpoveď na pravé ľudové umenie

Olga Chelpanova, Viačeslav Kruť a Balet SND, vpravo Peter Tilajčík, Martin Kollár, Michaela Fech z divadla Stoka. Foto - Juraj Žilinčár, Natália Zajačiková
Olga Chelpanova, Viačeslav Kruť a Balet SND, vpravo Peter Tilajčík, Martin Kollár, Michaela Fech z divadla Stoka. Foto – Juraj Žilinčár, Natália Zajačiková

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dve dôležité divadlá v Bratislave odohrali pár dní po sebe premiéry s vtáčou tematikou. V oboch tituloch tieto živočíšne druhy predstavujú metaforu, aj keď množstvo na ňu použitých materiálnych a ľudských kapacít či plocha javiska by nemohli byť odlišnejšie.

Tie parametre však v umení nie sú rozhodujúce, ak v ňom ešte o niečo ide.

Krásne na pohľad

Po neuveriteľných 32 rokoch, čo naša prvá scéna uvádzala Labutie jazero choreografa Rafaela Avnikjana, prišiel Balet SND s novým naštudovaním. Ak sa to teda o verzii Rudolfa Nurejeva dá povedať, pretože slávny tanečník a choreograf ju pripravil s viedenským súborom ešte v 60. rokoch minulého storočia, krátko po úteku z vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Guinnessova kniha rekordov hovorí o 89 vyvolaniach na scénu pri ďakovačke po premiére, kde sám Nurejev tancoval princa Siegfrieda a labuťou partnerkou mu bola legendárna primabalerina assoluta Margot Fonteyn. Dvojrolu Odetty/Odílie v tejto verzii vo Viedenskej štátnej opere ešte nedávno tancovala súčasná riaditeľka Baletu SND Nina Poláková a aj vďaka tomu sa jej podarilo získať licenciu na uvedenie diela.

Je to ťažká výzva. V tejto verzii sa totiž hrá Labutie jazero nielen vo Viedni, ale aj v Paríži a v La Scale. Nina Poláková zobrala naštudovanie na seba a poňala to na úrovni, čo dokazuje výkon hlavných aj vedľajších postáv, honosná výprava, nové spracovanie Čajkovského hudby dirigentom Adamom Sedlickým (sú tam doplnené časti, celok znie skvele a inak, ako sme zvyknutí) a celková kondícia baletného súboru. Na javisku účinkujú všetci tanečníci plus výber bratislavského konzervatória. Ako omámené hviezdnym pozadím titulu, všetky zložky produkcie sa vypli k výkonu a dvetisíc metrov tylu nepadlo len tak za nič. Na pohľad krása, dizajn kostýmov a scény Španiela Jordiho Roiga zhmotnili umelecko-dekoračné dielne SND pod Petrom Čaneckým. Po prvej premiére by sa teda dalo povedať, že misia bola splnená.

Ale zopár drobností zostáva trčať nad vodnou hladinou tohto

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Divadlo

Kultúra

Teraz najčítanejšie