SND ponúka najznámejší ruský balet, divadlo Stoka svoju odpoveď na pravé ľudové umenie

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Dve dôležité divadlá v Bratislave odohrali pár dní po sebe premiéry s vtáčou tematikou. V oboch tituloch tieto živočíšne druhy predstavujú metaforu, aj keď množstvo na ňu použitých materiálnych a ľudských kapacít či plocha javiska by nemohli byť odlišnejšie.
Tie parametre však v umení nie sú rozhodujúce, ak v ňom ešte o niečo ide.
Krásne na pohľad
Po neuveriteľných 32 rokoch, čo naša prvá scéna uvádzala Labutie jazero choreografa Rafaela Avnikjana, prišiel Balet SND s novým naštudovaním. Ak sa to teda o verzii Rudolfa Nurejeva dá povedať, pretože slávny tanečník a choreograf ju pripravil s viedenským súborom ešte v 60. rokoch minulého storočia, krátko po úteku z vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Guinnessova kniha rekordov hovorí o 89 vyvolaniach na scénu pri ďakovačke po premiére, kde sám Nurejev tancoval princa Siegfrieda a labuťou partnerkou mu bola legendárna primabalerina assoluta Margot Fonteyn. Dvojrolu Odetty/Odílie v tejto verzii vo Viedenskej štátnej opere ešte nedávno tancovala súčasná riaditeľka Baletu SND Nina Poláková a aj vďaka tomu sa jej podarilo získať licenciu na uvedenie diela.
Je to ťažká výzva. V tejto verzii sa totiž hrá Labutie jazero nielen vo Viedni, ale aj v Paríži a v La Scale. Nina Poláková zobrala naštudovanie na seba a poňala to na úrovni, čo dokazuje výkon hlavných aj vedľajších postáv, honosná výprava, nové spracovanie Čajkovského hudby dirigentom Adamom Sedlickým (sú tam doplnené časti, celok znie skvele a inak, ako sme zvyknutí) a celková kondícia baletného súboru. Na javisku účinkujú všetci tanečníci plus výber bratislavského konzervatória. Ako omámené hviezdnym pozadím titulu, všetky zložky produkcie sa vypli k výkonu a dvetisíc metrov tylu nepadlo len tak za nič. Na pohľad krása, dizajn kostýmov a scény Španiela Jordiho Roiga zhmotnili umelecko-dekoračné dielne SND pod Petrom Čaneckým. Po prvej premiére by sa teda dalo povedať, že misia bola splnená.
Ale zopár drobností zostáva trčať nad vodnou hladinou tohto