Denník N

Šesť tipov, ako opticky zväčšiť priestor: pozor na použitie správnej mierky, kombinácie farieb aj skrinky pri oknách

K optickému zväčšeniu priestoru môže prispieť aj svetlý koberec. Foto – Mária Minariková
K optickému zväčšeniu priestoru môže prispieť aj svetlý koberec. Foto – Mária Minariková

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nie každý z nás má možnosť bývať v priestrannom svetlom byte, aj menší priestor však možno zariadiť tak, aby nepôsobil úplne stiesnene a tmavo.

S architektkami Máriou Minarikovou z ateliéru Artroom a Luciou Mészárovou, ktorá vedie školu interiérového dizajnu DesignAcademy, sme hovorili o tom, ako postupovať, ak chceme, aby naše bývanie pôsobilo vzdušnejšie, a čomu sa pri jeho zariaďovaní radšej vyhnúť.

1. Otvorenie dispozície a správna mierka

Ak plánujete väčšiu rekonštrukciu, Mária Minariková odporúča zvážiť možnosť otvorenia dispozície a prepojenia priestorov. „Často aj drobné posunutie priečok dokáže z hľadiska vnímania priestoru urobiť priam zázraky,“ hovorí architektka.

„Ak nechceme búrať alebo je stena nosná, často pomôže aj odstránenie dverného krídla a ponechanie väčšieho otvoru,“ dopĺňa.

Pri zariaďovaní je podľa Minarikovej dôležité myslieť na to, že nábytok by mal priestor otvárať, nie vymedzovať. V stiesnenejšom interiéri preto neodporúča postaviť sedačku do priestoru a dobrým riešením nemusí byť ani kuchyňa v tvare písmena U, ktorá môže miestnosť zbytočne rozdeliť a tým zmenšiť.

„Lepšou voľbou je v takom prípade

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Architektúra a dizajn

Pekné veci

Bývanie a záhrada

Teraz najčítanejšie