Denník N

Je to taká pohoda, až ma to rozčuľuje. Aké je vychovávať dieťa v Španielsku

Španieli neustále organizujú niečo pre rodiny s deťmi. Foto - archív Kristiny Böhmer
Španieli neustále organizujú niečo pre rodiny s deťmi. Foto – archív Kristiny Böhmer

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na oslave piatych narodenín dcérinej kamarátky bolo viac ľudí ako na mojej stužkovej, a to počítam rodičov, frajerov a frajerky všetkých mojich spolužiakov. Španieli radi oslavujú vo veľkom. A vonku. Aj táto oslava bola vonku a začala sa o dvanástej ráno.

Presne tak, ráno. O dvanástej je v Španielsku ešte stále ráno.

Rodičia obkľúčili stôl s vermutom. Ten sa pije okolo tej dvanástej ráno, zajedá sa olivami, zemiakovými čipsami alebo boquerones, teda ančovičkami v kyslom octovom náleve. Je to taká desiata pre dospelých, aby vydržali do obeda, ktorý bude medzi druhou a štvrtou.

Nikto z nich nevedel, kde majú deti. „Niekde sa hrajú,“ mávla rukou hostiteľka, keď som sa jej opýtala, či videla moju dcéru.

Detstvo v Španielsku je ohromne slobodné. Rodičia sú zaneprázdnení rozprávaním sa s inými rodičmi, takže deti sa môžu slobodne váľať v blate, strkať si prsty na striedačku do nosa a do úst, vyliezť tam, kam by nemali, a následne odtiaľ spadnúť.

Debata sa zvrhla na to, kto z nás má kedy narodeniny a koľké. „Ty máš len 34 rokov?!“ pozerajú na mňa všetci prekvapene.

Ukázalo sa, že som tam bola jediná, ktorá mala menej ako 40 rokov. Teda keď nerátam deti, hoci po tejto debate som sa trochu bála, že ma pošlú sedieť za stôl s nimi.

Do tridsiatky u rodičov

Keď sme sa do Španielska presťahovali, mala som 29 rokov a bola som mama. Moji španielski rovesníci bývali ešte so svojimi mamami.

Podľa aktuálnych dát Eurostatu mladí ľudia v krajinách Európskej únie odchádzajú z rodičovských domov vo veku priemerne 26,4 roka. Napríklad Švédi a Fíni sa zbalia, keď majú 21 rokov, Francúzi, Nemci či Holanďania, keď majú 23. Španieli až tesne po tridsiatke.

Dôvod? Pretlak na pracovnom trhu, nízke zárobky a vysoké ceny prenájmov. O cenách nehnuteľností v prípade kúpy ani nehovoriac. Podľa prieskumu agentúry Injuve až 75 percent mladých uviedlo, že s rodičmi zostávajú pre

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Rodičovstvo

Vzťahy

Životy žien

Rodina a vzťahy, Svet

Teraz najčítanejšie