Denník N

Dajte hlas Maďarom na Slovensku. Podporte Napunk

Redakcia Napunku. Foto N - Tomáš Benedikovič
Redakcia Napunku. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Podporte maďarský projekt Denníka N Napunk, aby mohol fungovať aj v roku 2024!

Neúspech maďarských politikov v slovenských voľbách môže ďalej posilniť vplyv Viktora Orbána na južnom Slovensku. Spoločné hodnoty s Orbánom zdieľa aj víťaz slovenských volieb, Robert Fico. Vedie to k silnej polarizácii, ktorá ešte výraznejšie dopadá na maďarskú menšinu.

Politické strany v Maďarsku kontrolujú väčšinu maďarských médií a majú v rukách aj viaceré maďarské médiá na Slovensku, v ktorých šíria Orbánovu a Putinovu propagandu. Nezávislé médiá maďarskej menšiny sú vystavené útokom radikálnych politikov.

Aj preto bude v nasledujúcom období úloha maďarského projektu Denníka N Napunk ešte dôležitejšia.

Napunk je jediné maďarské médium, ktoré je hlasom menšín nielen v našej komunite, ale cez texty našich autorov v Denníku N aj pre celé slovenské publikum.

Chceme, aby Napunk financovali najmä jeho predplatitelia, a sme k tomu na dobrej ceste, ich počet však po roku a pol fungovania ešte nie je postačujúci. Preto prosíme čitateľov, aby podporili Napunk, aby jeho redakcia mohla pokračovať v nezávislej a kvalitnej žurnalistike v maďarčine aj v roku 2024.

Prečo je Napunk dôležitý?

  • Hlavnou hodnotou Napunku je nezávislá a kvalitná žurnalistika v maďarčine. Značnú časť maďarských médií na Slovensku ovládajú politici alebo oligarchovia a nezostalo veľa nezávislých redakcií, ktoré môžu slobodne písať aj o citlivých témach.
  • Napunk je jediný maďarský spravodajský web na Slovensku, ktorý sa okrem bežného spravodajstva zameriava najmä na súvislosti a pozadie správ, komplexné texty a zanedbávané témy.
  • Napunk je jediný maďarský spravodajský web na Slovensku, ktorý má stabilné miesto v stredoeurópskom mediálnom priestore vďaka spolupráci so slovenskými, českými a maďarskými partnermi.
  • Napunk je prvý maďarský spravodajský web na Slovensku, ktorý funguje na základe predplatiteľského modelu, čo zabezpečuje jeho nezávislosť.

Čo Napunk doteraz dosiahol?

Niekoľko dôležitejších výsledkov Napunku z prvého roka a pol:

Redakcia Napunku priniesla mnoho originálnych tém z južného Slovenska:

Redakcia pripravila dvojjazyčné magazíny o slovensko-maďarských historických mýtocho slovensko-maďarských historických osobnostiach, ktoré sme doručili do stoviek škôl na Slovensku a v Maďarsku. Redakcia organizovala debaty a kvízy v ôsmich mestách po južnom Slovensku a spolu s maďarskými partnermi z projektu Partizán sme pripravili celovečerné volebné štúdio o slovenských voľbách v maďarčine.

Napunk sa systematicky venuje aj zanedbaným témam viacnásobných menšín – či už ide o Rómov, alebo LGBTI+ ľudí.

V maďarčine sme vydali vyše 1500 vlastných textov a stovky prekladov a viac ako 160 textov sme uverejnili aj v slovenskom preklade.

Prečo podporiť Napunk?

Napunk podporilo doteraz už viac ako 2600 ľudí, z ktorých vyše tisíc tvorí predplatiteľskú základňu projektu. Sme na dobrej ceste, ale počet predplatiteľov momentálne nepostačuje na to, aby sme takýmto spôsobom pokrývali náklady fungovania 11-člennej redakcie. Vydavateľstvo Denníka N aj v roku 2024 pomáha financovať Napunk, v rozpočte nám však chýba najmenej 30-tisíc eur k tomu, aby sme mohli pokračovať v rovnakej zostave.

Podporte aj Vy nezávislú maďarskú žurnalistiku na Slovensku, ktorá odoláva propagande a podáva skutočný obraz o živote menšín.

Ďalšie útoky na našu redakciu: Kaliňák po večeroch číha na Leška, Smer žaluje Martina M. Šimečku. Denník N v sledovaní každého kroku vlády nepoľaví, ale ak má pre vás práca našich novinárov a novináriek väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete prispieť na ich prácu a obranu v sporoch darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie