Denník N

Metóda Wima Hofa u vedcov neobstála. Otužovanie či meditácia môžu pomôcť, no dva týždne nestačia, odkazujú

Ilustrácia – P.K. s Midjourney
Ilustrácia – P.K. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Metóda Wima Hofa nefuguje tak, ako to jej autor deklaruje, a ak aj môže mať priaznivý vplyv na činnosť srdca, krvný tlak či na lepšiu náladu, k zmenám nedochádza v takom krátkom čase, ako sľubujú tí, ktorí metódu propagujú.

Tvrdia to švajčiarski vedci na základe štúdie, ktorú publikovali minulý mesiac a ktorej závery zverejnil odborný časopis Scientific Reports.

Wim Hof, rodák z Holandska, má dnes 64 rokov a vlastnú metódu, ktorej pripisuje celý rad zdravotných benefitov, spopularizoval ju vďaka rôznym netradičným experimentom, pri ktorých odolával extrémnemu chladu.

Zaborený v kockách ľadu vydržal desiatky minút, v chlade a mraze odbehol polmaratón, aj keď bežal bosý, pod ľadom podplával 57 metrov a na zimné vysokohorské túry chodil len v trenírkach. Vyslúžil si tak prezývku Iceman, teda Ľadový muž.

Hof tvrdí, že každý zvládne to čo on a stačí na to otužovanie, meditácia a kontrolované dýchanie. Pre želaný efekt je pri všetkých troch aktivitách potrebné dodržať postup, ktorý vyvinul.

Metódu vraj stačí praktizovať desať dní a v tele sa rozbehnú prvé procesy, ktoré povedú k lepšiemu zdraviu aj spokojnejšiemu životu. Aspoň tak to tvrdí Holanďan.

Celosvetová popularita

Wima Hofa verejnosť prvýkrát zaregistrovala na prelome tisícročí a odvtedy popularita jeho metódy rapídne narástla. Získala si tisícky podporovateľov na celom svete a stala sa z nej značka s výrazným dosahom a nezanedbateľným ekonomickým obratom.

Oficiálna stránka metódy Wima Hofa okrem drobností v podobe kníh, oblečenia či iných predmetov s tematickou potlačou ponúka aj kurzy, certifikované workshopy či expedície. Cena tej najbližšej, ktorá trvá šesť dní a uskutoční sa v Poľsku, sa začína na sume 2 799 eur.

Odvážne tvrdenia Wima Hofa o tom, že jeho metóda vylieči aj závažné choroby ako rakovinu či Parkinsonovu chorobu, a takisto jej narastajúca popularita pritiahli aj pozornosť serióznych vedcov. Ich zistenia sú však skôr skeptické a voči tvrdeniam Holanďana majú výhrady.

Hof skeptikom zvyčajne odkazuje, aby si metódu preštudovali poriadne, o čo sa teraz pokúsil tím švajčiarskych vedcov z Bernskej univerzity.

Bez zmien

Do najnovšieho výskumu sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Plávanie a otužovanie

Šport a pohyb, Zdravie

Teraz najčítanejšie