Denník N

Fotografie LGBTI+? Mládeži do 18 rokov neprístupné

Fotografia zo série Hannah Reyes Morales o starších LGBTI+ ľuďoch na Filipínach. Zdroj: World Press Photo
Fotografia zo série Hannah Reyes Morales o starších LGBTI+ ľuďoch na Filipínach. Zdroj: World Press Photo

Škandál okolo výstavy World Press Photo v Maďarsku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Chcete vidieť, ako môže onedlho vyzerať v praxi boj novej slovenskej vlády proti „progresívnej propagande“? Zájdite si na putovnú výstavu svetovej novinárskej fotografie World Press Photo (WPPh) do Budapešti. A pripravte si doklad, že ste plnoletí.

Hovorí sa tomu pokrytectvo

Maďari nás v mnohom predbehli, napríklad v tmárskych zákonoch zakazujúcich „LGBTI+ obsah a propagandu“ mladistvým. V čase ľahkej dostupnosti čohokoľvek na internete ide o značne ambicióznu právnu normu. Ostáva len dúfať, že štátny tajomník rezortu kultúry Štefan Kuffa tieto správy nezachytil.

Putovná výstava WPPh má viacero kategórií – od takzvaných horúcich správ po povedzme fotografie prírody. Základným kritériom je podmienka, že ide o neaaranžované a nemanipulované snímky odrážajúce realitu.

V jednej kategórii najnovšie získala ocenenie filipínska fotoreportérka Hannah Reyes Morales. Jej päť fotografií dokumentuje komunitu starších LGBTI+ ľudí na Filipínach, ktorí už desaťročia spolu žijú, starnú a starajú sa jeden o druhého. Ide o subtílne zábery plné citu a vyjadrujúce vrúcne vzťahy.

Výstavu v Budapešti navštívila krajne pravicová poslankyňa Dóra Dúró. Pobúrená touto sériou, podala sťažnosť a dodala čosi v zmysle, že spôsob života LGBTI+ nie je najväčší problém na svete. V tom má isto pravdu a nikto nič také ani netvrdí, táto téma však nepochybne patrí medzi dôležité a hodné zaznamenania. Taká vojna na Ukrajine je nepochybne väčší problém, drsné, často až brutálne fotografie všetkých jej podôb na výstave WPPh pani poslankyni neprekážajú. Mladiství sa na ne môžu do sýtosti vynadívať – aj v Budapešti. Pokrytectvo u orbánovcov par excellence.

Iniciatívny hlupák je horší ako triedny nepriateľ, vravelo sa kedysi.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

LGBTI+

Viktor Orbán

Komentáre, Kultúra

Teraz najčítanejšie