Denník N

Vývoj bojov (624. deň): Prečo majú izraelské tanky väčšiu šancu prežiť ako tanky na Ukrajine, aj keď bojujú v mestách

Izraelský tank Merkava IV. Foto - Wikipedia, IDF Spokesperson's Unit
Izraelský tank Merkava IV. Foto – Wikipedia, IDF Spokesperson’s Unit

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

 • Izraelskú ťažkú techniku už desaťročie chráni zariadenie, ktorého absencia je jedným z vysvetlení veľkých strát na Ukrajine.
 • Ľavý breh Dnipra – od čoraz zaujímavejší po nič sa nedeje.
 • Avdijivka sa stále bráni, Rusi sa usádzajú za železnicou.
 • Ako drony zabezpečili Rusom postup pri Pryjutnom.
 • Graf dňa – Rusko šetrí rakety a strely s plochou dráhou letu na veľkú zimnú ofenzívu.
 • Mapa dňa – Krynky.
 • Videá dňa – dron verzus Marder; dron verzus Bradley.

Informácie v tomto texte sú zhrnutím udalostí za utorok 7. novembra. Situácia na niektorých miestach už môže byť iná.

Izraelskú ťažkú techniku už desaťročie chráni zariadenie, ktorého absencia je jedným z vysvetlení veľkých strát na Ukrajine. Ruská armáda od 24. februára 2022 preukázateľne prišla o 2475 tankov (zničených, poškodených, opustených), z ktorých 1618 je nenávratne stratených v dôsledku bojov. V rovnakom čase ukrajinská armáda stratila 690 tankov. Zo 455 z nich zostali len vraky. Skutočné straty na oboch stranách sú určite ešte vyššie, ale neexistujú o nich vizuálne dôkazy.

Súbežne s tým prebieha vojna v Gaze, v ktorej izraelské tanky bojujú takmer výhradne v zastavaných oblastiach. Takéto podmienky pre ťažkú techniku predstavujú pascu, pretože obrancom dávajú veľké možnosti na útoky z viacerých smerov, pričom povedomie posádok o ich okolí je obmedzené.

Napriek tvrdeniam Hamasu o desiatkach zničených Merkáv (Merkava je názov izraelských tankov) je skutočný stav omnoho nižší. Samozrejme, ide rozsahom aj podmienkami o ťažko porovnateľné konflikty, ale tak, ako si obe strany v Gaze vzali ponaučenia z bojov na Ukrajine, malo by to platiť aj naopak.

Izraelčania sa poučili v tom, že ich technika bežne nosí „klietky“ podobné tým, aké vidno na Ukrajine. Rusi ich pôvodne zamýšľali ako ochranu proti protitankovým Javelinom a NLAW, v čom sa neosvedčili. Dnes už slúžia ako ochrana proti dronom. Izraelčania prevzali rovnakú prax:

Tým, čo robí rozdiel medzi šancou na prežitie ruských a ukrajinských tankov a Merkavami, je však systém

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Vojna na Ukrajine

Vývoj bojov na Ukrajine

 • Hlavný editor publicistiky Denníka N Roman Pataj a reportéri Vladimír Šnídl a Tomáš Vasilko zhŕňajú aktuálnu situáciu na bojiskách
 • Nové vydanie zverejňujeme každý pracovný deň o 15:00 na webe a ako newsletter (aktivujte si odber tu)
 • Súčasne s tým vychádza aj audioverzia pre predplatiteľov na webe a v aplikácii Denníka N
 • Ako pomôcť Ukrajine – prehľad organizácií.

Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie