Denník N

Hákové kríže na priechodoch, židovské hviezdy na budovách. Francúzi zaznamenali rekordný počet antisemitských prípadov

Dávidove hviezdy na budovách v Paríži. Foto - TASR/AP
Dávidove hviezdy na budovách v Paríži. Foto – TASR/AP

Mnohé židovské rodiny si pre podpaľačské útoky odstránili z verají dverí mezuzy, ďalšie si na zvončekoch prepísali mená. Objavil sa aj incident, keď taxikár napadol cestujúcu, pretože sa volala Sarah.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Na betónový plot v juhofrancúzskom meste Carcassonne niekto nastriekal slová, ktoré v preklade znamenajú: Máme povinnosť zabiť Židov. Nápis červenou farbou vidieť aj z diaľky – také veľké sú tie písmená.

Na priechode pre chodcov v Nice sa objavili hákové kríže. Nacistický symbol nastriekali aj pred strednou školu v meste Libourne, na telocvičňu v Riome či základnú školu v dedine Mavenne.

Od 7. októbra, keď Hamas vykonal teroristický útok na Izrael, bolo vo Francúzsku zaznamenaných viac ako 1100 antisemitských prípadov. Je to takmer trojnásobok počtu takýchto incidentov za celý minulý rok.

V reakcii na túto situáciu zasadali v utorok obe komory parlamentu a poslanci na nedeľu zvolali v Paríži občianske zhromaždenie proti antisemitizmu.

Pochodu sa plánuje zúčastniť i krajne pravicová politička Marin Le Penová.

Nápisy, videá, piesne

Francúzske úrady v priebehu októbra zaznamenali desiatky bombových hrozieb, ktoré dostali židovské školy v parížskom regióne.

Slová „Smrť Židom“ sa ozývali medzi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Izraelsko-palestínsky konflikt

Svet

Teraz najčítanejšie