Denník N

Zle umytý riad ako dôvod na bitku, sekera pri posteli ako vyhrážka. Ako vyzerá domov, v ktorom ženy zažívajú násilie

Z otvorenia výstavy Nedomov / Unhome. Foto - KGP
Z otvorenia výstavy Nedomov / Unhome. Foto – KGP

Združenie pre ženy zažívajúce násilie MyMamy pripravilo v spolupráci s Krajskou galériou v Prešove výstavu o psychickom násilí, ktoré sa často deje za zatvorenými dverami. „Je bežné, že úrady neskúmajú, či naozaj ide o násilie, ale hľadajú najprv chybu v žene,“ vraví Ľudmila Vysocká, riaditeľka združenia.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

To video trvá 16 hodín. Je na ňom mladá žena oblečená v čiernom roláku, ktorá sedí a čosi vyšíva na bavlnenú látku. Žena je pri práci sústredená, nevšíma si preto okolie či objektív kamery, do ktorého sa po celý čas ani raz nepozrie. Ponorená je len do činnosti, ktorú musí čo najlepšie urobiť.

Video nesie názov Invisible Labour a vytvorila ho v roku 2019 ukrajinská umelkyňa Maria Proshkowska. Znázorňuje ním ustálený pohľad na to, koľko času a energie musí žena denne venovať domácnosti a rodine, hoci jej práca býva často nedocenená.

Dielo je teraz súčasťou medzinárodnej skupinovej výstavy s názvom Nedomov / Unhome. Tá prostredníctvom tvorby šiestich umelcov a umelkýň v metaforickej rovine približuje prejavy domáceho násilia páchaného na ženách. Zároveň ukazuje, ako s ním súvisia zaužívané, no často prehliadané stereotypy a mýty spojené s postavením žien v spoločnosti.

Z výstavy Nedomov / Unhome, dielo Marie Proshkowskej. Foto – Marek Rohaľ
Z otvorenia výstavy Nedomov / Unhome, ktorá v Krajskej galérii v Prešove potrvá do 10. decembra 2023. Foto – Marek Rohaľ
Z výstavy Nedomov / Unhome. Kurátorom výstavy je Eduard Klena, vystavujú: Natália Ižáková (SK), Klaudia Korbelič (SK, CZ), Monika Hurajová (SK), Miroslav Sandanus (SK), Bea Targosz (PL, DE), Maria Proshkowska (UA, UK). Foto – Marek Rohaľ
Z otvorenia výstavy Nedomov / Unhome. Foto – Marek Rohaľ

To, čo zvonka nevidíme

„Násilie páchané na ženách môže mať rôzne podoby,“ vraví Ľudmila Vysocká, výkonná riaditeľka občianskeho združenia MyMamy, ktoré výstavu pripravilo. Môže sa diať vo verejnom priestore či v súkromí, pričom v rámci združenia sa zameriavajú práve na domáce násilie. „Pracujeme s klientkami, ktoré majú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Domáce násilie

Kde môžete hľadať pomoc?

  • Národná bezplatná nonstop linka pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212
  • Nonstop krízová linka Aliancie žien Slovenska, ktorá poskytuje poradenstvo a pomoc obetiam násilia: 0903 519 550, [email protected]
  • Poradenské centrum Alej (Bratislavský kraj): 0911 417 778, [email protected]
  • Poradenské centrum Nádej (Bratislava): 0905 463 425, [email protected]
  • Centrum Slniečko (Nitra): 0917 545 808, [email protected]
  • Bezpečný ženský dom Dúha: 0915 166 663 a 0918 824 247, [email protected]
  • Bezpečný ženský dom Brána do života: 0915 439 245, [email protected]
  • Poradenské centrum Náruč Žilina: 0918 185 576, [email protected]
  • Poradenské centrum Náruč Čadca: 0907 840 552, [email protected]
  • Bezpečný ženský dom Luna v Trenčíne, krízová linka non-stop: 0918 312 908,

Vizuálne umenie

Životy žien

Kultúra, Rodina a vzťahy

Teraz najčítanejšie