Zle umytý riad ako dôvod na bitku, sekera pri posteli ako vyhrážka. Ako vyzerá domov, v ktorom ženy zažívajú násilie

Združenie pre ženy zažívajúce násilie MyMamy pripravilo v spolupráci s Krajskou galériou v Prešove výstavu o psychickom násilí, ktoré sa často deje za zatvorenými dverami. „Je bežné, že úrady neskúmajú, či naozaj ide o násilie, ale hľadajú najprv chybu v žene,“ vraví Ľudmila Vysocká, riaditeľka združenia.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
To video trvá 16 hodín. Je na ňom mladá žena oblečená v čiernom roláku, ktorá sedí a čosi vyšíva na bavlnenú látku. Žena je pri práci sústredená, nevšíma si preto okolie či objektív kamery, do ktorého sa po celý čas ani raz nepozrie. Ponorená je len do činnosti, ktorú musí čo najlepšie urobiť.
Video nesie názov Invisible Labour a vytvorila ho v roku 2019 ukrajinská umelkyňa Maria Proshkowska. Znázorňuje ním ustálený pohľad na to, koľko času a energie musí žena denne venovať domácnosti a rodine, hoci jej práca býva často nedocenená.
Dielo je teraz súčasťou medzinárodnej skupinovej výstavy s názvom Nedomov / Unhome. Tá prostredníctvom tvorby šiestich umelcov a umelkýň v metaforickej rovine približuje prejavy domáceho násilia páchaného na ženách. Zároveň ukazuje, ako s ním súvisia zaužívané, no často prehliadané stereotypy a mýty spojené s postavením žien v spoločnosti.




To, čo zvonka nevidíme
„Násilie páchané na ženách môže mať rôzne podoby,“ vraví Ľudmila Vysocká, výkonná riaditeľka občianskeho združenia MyMamy, ktoré výstavu pripravilo. Môže sa diať vo verejnom priestore či v súkromí, pričom v rámci združenia sa zameriavajú práve na domáce násilie. „Pracujeme s klientkami, ktoré majú