Denník N

Svetový newsfilter: Najväčšia humanitárna katastrofa, o ktorej ste zrejme vôbec nepočuli

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

kým sa pozornosť medzinárodného spoločenstva upriamuje na Blízky východ a Ukrajinu, kritická je aj situácia v južnej Ázii. Podľa OSN tam dochádza k „ľudskoprávnej katastrofe“.

Čo sa deje: Pakistanské úrady začiatkom októbra vyhlásili rozsiahly zásah proti „nelegálnym migrantom“. Všetkým cudzincom bez platných dokladov odkázali, že ak do mesiaca neopustia krajinu, expresne ich deportujú.

V praxi bolo toto nariadenie namierené proti utečencom z Afganistanu. V Pakistane ich žijú takmer štyri milióny a podľa odhadov je až 1,7 milióna z nich bez dokladov.

Mnohí Afganci sa tam zdržiavajú dlhé roky a veľký počet z nich dokonca tvoria potomkovia utečencov, ktorí sa už v Pakistane narodili. Posledná veľká utečenecká vlna sa spustila pred dvomi rokmi, keď sa v Afganistane vrátilo k moci hnutie Taliban.

V čom je riziko: Práve to je najväčšou hrozbou, na ktorú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Afganistan

Donald Trump

Európska únia

Izraelsko-palestínsky konflikt

Joe Biden

Svetový newsfilter

Vojna na Ukrajine

Volodymyr Zelenskyj

Svet

Teraz najčítanejšie