Denník N

Ľudia výstrahám často uveria, až keď extrémne počasie vidia na vlastné oči, hovorí britský meteorológ

Meteorológ Scott Duncan. Foto - scottduncanwx.com
Meteorológ Scott Duncan. Foto – scottduncanwx.com

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

„Keď padajú krúpy a máte na sebe nesprávny typ oblečenia, je to problém. Keď ste v horách a začne sa búrka, môže to byť veľmi rýchlo životu nebezpečné. Takže hlavnou výzvou by malo byť vysvetliť ľuďom, že na varovania pred extrémnym počasím treba správne zareagovať a nespoliehať sa na to, že sa nenaplnia,“ hovorí britský meteorológ Scott Duncan.

Okrem predpovedí počasia sa venuje aj popularizácii meteorológie a informovaniu o následkoch klimatickej krízy.

Vedec rozpráva aj o tom, ako sa stupňujú nenávistné prejavy voči ľuďom, ktorí o klimatickej kríze verejne hovoria, a že im často čelia najmä vedkyne a meteorologičky. „Ja síce občas dostanem divný či nepríjemný komentár, po ktorom chcem radšej vypnúť telefón, no s mojimi kolegyňami spoločnosť zaobchádza oveľa horšie. Bežne musia čeliť psychickému zastrašovaniu, povýšeneckosti, pokusom diskreditovať ich odbornosť a podobným veciam, ktoré by dnes mali byť iba dávnou minulosťou,“ hovorí Duncan.

V rozhovore sa dozviete aj:

  • prečo je topenie ľadovcov problém aj pre vnútrozemské krajiny;
  • ako ovplyvňuje klimatická kríza priemysel;
  • že praská „bezpečná bublina“ Antarktídy;
  • aká budúcnosť zrejme čaká zimné športy.

Ako ste zistili, že vás baví predpovedať počasie? 

Vyrastal som v malom mestečku Škótskej vysočiny v národnom parku Cairngorms. Je to miesto, kde býva dosť extrémne počasie. Ja milujem sneh a lyžovanie, no lyžovať v zlom, chladnom a veternom počasí s občasným dažďom je veľmi nepríjemné. Aby som si lyžovanie čo najlepšie užil, od mladosti som sa zaujímal o čo najpresnejšiu predpoveď počasia, pretože ma denne ovplyvňovalo.

Odjakživa som chcel rozumieť aj tomu, ako presne sa počasie predpovedá. Keď sa mali zatvoriť školy pre sneh či hroziacu povodeň, bol som nadšený. Nastavoval som si budík aj na tretiu ráno, aby som si overil, či ten sneh skutočne padá. Neviem, či to mojim rodičom neliezlo na nervy, ale do meteorológie som bol zbláznený od veľmi skorého veku.

Aké aplikácie používajú na sledovanie predpovede počasia profesionálni meteorológovia, ktorí sú zbláznení do meteorológie?

Aplikácie sú hlavne vďaka strojovému učeniu, umelej inteligencii či radarom čoraz efektívnejšie a majú k dispozícii pomerne spoľahlivé dáta. Ale sú aj dni, keď sa im povedzme predpoveď prehánok aj tak nepodarí. Existuje veľa webových stránok, ktoré sú zadarmo a ukážu vám počasie na mape podobne, ako ho vidíte pri predpovedi počasia v televízii. Ale každá krajina aj každý jav majú vlastný spôsob zobrazovania údajov, takže vás sklamem – žiadna univerzálna aplikácia, ktorá zodpovie všetky otázky a mohol by som ju svedomito odporučiť, neexistuje.

Je dnes ľahšie predpovedať správanie prírody než v minulosti? Technológie a analýza dát sa z roka na rok zlepšujú, ale so zmenou klímy sa počasie stáva aj čoraz nepredvídateľnejším.

Samotné počasie sa naozaj stáva extrémnejším. Ale medzi extrémnym a nepredvídateľným je podľa mňa veľmi veľký rozdiel. Počítače, ktoré predpovedajú počasie, sú výkonnejšie. Napríklad o blížiacej sa veľkej búrke sme pred 20-30 rokmi vedeli približne 2-3 dni dopredu. Dnes to s výkonnejšími počítačmi vieme už 7-8 dní vopred, respektíve meteorologické modely môžu aspoň začať naznačovať šancu, že k takýmto búrkam dôjde. Informácie, ktoré vám môžu ochrániť život či majetok,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Počasie

Príroda

Rozhovory

Veda

Teraz najčítanejšie