Denník N

Exministerka Žitňanská: Prvé dni novej vlády? Čistá demonštrácia sily

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Zatiaľ sa o únose právneho štátu hovoriť nedá, myslí si bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorá bola súčasťou aj tretej vlády Roberta Fica v rokoch 2016 až 2018. Pripúšťa, že „na takéto silné slová ešte príde“.

Nástup štvrtej Ficovej vlády opisuje ako demonštráciu sily, a to najmä na základe rozhodnutí ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. Jeho kroky však nie sú prekvapujúce.

„Túto líniu razil aj v predvolebnom boji. Bol v tomto veľmi jednoznačný a čitateľný, možno na rozdiel od predsedu Hlasu Pellegriniho,“ povedala v rozhovore, v ktorom sa dočítate aj o tom:

  • či mohol minister vnútra postaviť mimo služby Jána Čurillu a jeho kolegov;
  • akým ministrom bude Boris Susko a čo ho v úrade čaká;
  • ako môže vládna koalícia zasiahnuť už do rozbehnutých káuz;
  • ako si spomína na koaličné rady a vyjednávania s Robertom Ficom.

Pred dvomi týždňami vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová štvrtú vládu Roberta Fica (Smer). Ako hodnotíte jej prvé dni?

Neviem. Asi ako sme čakali, nie?

Čakali sme až takú rýchlosť?

Mám pocit, že veľmi demonštratívne sa deje to, čo bolo sľubované.

Prezidentský kandidát a bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok povedal, že toto preberanie moci nie je veľmi estetické. Aký prívlastok by ste použili vy?

Určite to nie je estetické. Je to demonštrácia sily.

Asi najrazantnejšie koná minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Vidíte to aj u iného ministra?

Vidieť to najmä v tejto oblasti. Inak je to v zásade ťažko vyhodnotiteľné, pretože pri iných rezortoch zatiaľ nevieme ani základné tézy programového vyhlásenia vlády, takže na akékoľvek hodnotenie iných rezortov a iných oblastí je priskoro. Ale toto je demonštrácia sily.

Koniec koncov už to, že sľubovanie nejakej reformy trestnej politiky štátu sa stalo jedným z troch bodov koaličnej zmluvy, signalizovalo, že pre túto vládu je to veľmi dôležité. Jeden bod bol, že zahranično-politicky zostávame v EÚ a NATO. Potom tam bol demonštrovaný silný sociálny akcent a zjavne sa aj demonštruje ministrom Erikom Tomášom. Toto bol veľmi netypický tretí bod. Keď vypichnem tri body do koaličnej zmluvy, tak sú to priority vlády.

Prečo sa koalícia Smeru, Hlasu a SNS chce zamerať na zmeny trestnej politiky?

Sľubovali to počas celého predchádzajúceho volebného obdobia a aj v rámci obrany pred aktivitami orgánov činných v trestnom konaní. Nepochybne sa to bezprostredne dotýka strany, ktorá je momentálne vo vláde, respektíve jej pozadia. Bola to silná téma aj počas uplynulého tri a pol roka, aj v predvolebnom boji. Zjavne to Smer a nejaká časť Hlasu vidí zásadne inak ako predchádzajúca vláda a netajili to.

Súvisí to s trestnými konaniami, ktorým čelia nielen bývalí nominanti Smeru, ale aj viacerí predstavitelia tejto vládnej strany?

Tie trestné konania boli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Lucia Žitňanská

Matúš Šutaj Eštok

Rozhovory

V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

Slovensko

Teraz najčítanejšie