Denník N

Takmer vypadli a zbankrotovali, potom vyhrali titul. Súper Slovana musí na hráčoch zarobiť aspoň 30 miliónov

Futbalisti tímu Lille OSC. Foto - AP
Futbalisti tímu Lille OSC. Foto – AP

Slovan Bratislava vo štvrtok večer opäť nastúpi v Konferenčnej lige proti LOSC Lille. V prvom zápase vo Francúzsku prehral 1:2.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ide o atraktívneho súpera pre slovenských fanúšikov, lebo práve Lille bolo v poslednej dekáde tým klubom, ktorý prerušil takmer jednoznačnú hegemóniu Paríža Saint-Germain nad francúzskou Ligue 1.

Dokázal to vďaka zaujímavej prestupovej politike, ktorá pritiahla aj pozornosť amerických investorov.

Titul vyhral krátko po tom, ako z ligy takmer vypadol a zbankrotoval.

Bola to veľká senzácia, lebo od sezóny 2012/2013 sa PSG stalo majstrom až deväťkrát. Pred šiestimi rokmi sa titul podarilo získať Monacu (na čele s ruským majiteľom Dmitrijom Rybolovlevom a ešte v útoku s Kylianom Mbappém). V ročníku 2020/2021 sa o ešte väčšie prekvapenie postaralo práve Lille, keď sa stal majstrom Francúzska po štvrtý raz v klubovej histórii, a zároveň vyhral aj Francúzsky superpohár.

Lille vtedy ukázalo svetu, že boj o titul v Ligue 1 vôbec nemusí byť formalitou. Bolo to iba krátko po tom, ako sa jeho fanúšikovia vyhrážali hráčom a majiteľovi, ktorý do klubu investoval peniaze, ale napokon ho, paradoxne, pre finančné problémy vyhnali.

„Dáme dole aj teba“

Lille sa úspech v roku 2021 podaril vďaka tomu, že si správne nastavil dlhodobú stratégiu. „Milujem tento tím. Milujem týchto hráčov,“ rozprával po zisku titulu vtedajší tréner Christophe Galtier. Išlo o prvý majstrovský titul po desiatich rokoch.

Lille dokázalo vybudovať kvalitné mužstvo, ktoré hralo odvážny futbal. V bráne stál Mike Maignan, súčasná brankárska jednotka milánskeho AC, pred ním hrali stopéri José Fonte (so skúsenosťami z Premier League) a Holanďan Sven Botman (dnes v Newcastle United). Na hrote útoku sa Galtier spoliehal na tureckého veterána Buraka Yilmaza a hru tvoril niekdajší portugalský supertalent Renato Sanches.

Bolo to v období, keď klubom zároveň otriasli veľké zmeny

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska konferenčná liga

Futbal

ŠK Slovan Bratislava

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie