Denník N

Národné predstieranie a reformácia

Teraz je potrebné nájsť kľúč k tej bráne, ktorá vedie do 21. storočia, a obrátiť list.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autor je teológ

Cirkev predstiera, že má vplyv, a štát predstiera, že to rešpektuje. Nejako takto to sumarizoval pred časom jeden slovenský filozof. To, že náboženstvo, viera a afiliácia k cirkvi v spoločnosti a v jednotlivcovi rezonujú, ukazuje fenomén reformácie, ktorá podľa konsenzu rôznych autorov otvorila svetu bránu k novej etike osobnej zodpovednosti namiesto dovtedy „tradičnej“ cesty obchodovania s odpustkami či odpustením a nedotknuteľnosti cirkevnej aristokracie.

Progres inak

31. októbra uplynulo od nej 506 rokov, no na Slovensku sú evanjelickí biskupi na nerozoznanie od katolíckych, ktorým naháňa strach aj dobrotivý rímsky František. Možno práve pre nedostatok reformačnej tradície nemáme na Slovensku dosť sebavedomia odmietnuť pokrytecké predstieranie a urobiť krok dopredu, hoci aj Tiso mal na svojej ľudáckej prezidentskej štandarde nápis: NAHOR A NAPRED.

Pestrosť pluralizmu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cirkvi

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie