Denník N

Minister vnútra narazil na súd pri čistkách v polícii. Hamranov viceprezident sa má vrátiť do funkcie

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu. Foto N - Tomáš Benedikovič
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu. Foto N – Tomáš Benedikovič

K ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi z Hlasu sa vyjadril aj Úrad na ochranu oznamovateľov. Hovorí, že pri odstavení čurillovcov porušil zákon.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu už po dvoch týždňoch vo funkcii narazil na súd so svojimi čistkami v polícii. Blízky spolupracovník Štefana Hamrana Branko Kišš cez súd dosiahol, že už v piatok by sa mal vrátiť do funkcie prvého viceprezidenta Policajného zboru.

Sudca Mestského súdu Bratislava IV Michal Kubiš totiž rozhodol o vydaní neodkladného opatrenia. Tento dokument by mu mal zaručiť návrat do vedenia polície.

Zbierka pre rodiny čurillovcov

Na portáli Donio spustili zbierku na podporu vyšetrovateľov NAKA, ktorých postavili mimo služby, nadriadení im domov posielajú kontroly a výrazne im znížili výplatu. Peniaze rozdelia „slušným policajtom a ich rodinám“.

Kiššov advokát Peter Kubina napísal, že opatrenie je vykonateľné okamžite. „Máme tu teda prvé rozhodnutie súdu potvrdzujúce nezákonnosť konania ministra vnútra. Už po 9 dňoch od podania návrhu. Čakáme na ďalších šesť,“ povedal Kubina, ktorý zastupuje aj odstavených vyšetrovateľov NAKA okolo Jána Čurillu.

Súd takto spochybnil postup nového ministra vnútra ešte predtým, ako parlament schválil programové vyhlásenie vlády a vyslovil novej vláde dôveru. To sa má udiať až na budúci týždeň.

Branko Kišš. Foto N – Tomáš Benedikovič

Aj po tom, ako sa ministerstvo v Kiššovom prípade odvolá, nič to zatiaľ nemení na rozhodnutí súdu – a Branko Kišš by sa mal vrátiť na stoličku prvého viceprezidenta. Ak by mu to nedovolili,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Hlas

Matúš Šutaj Eštok

Robert Fico

Smer

Úrad na ochranu whistleblowerov

Vojna v polícii

Slovensko

Teraz najčítanejšie