Denník N

Takáč porazil Tarabu hneď v prvom kole

Minister pôdohospodárstva Richard Takáč a minister životného prostredia Tomáš Taraba. Foto – TASR
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč a minister životného prostredia Tomáš Taraba. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autori sú poslancami Európskeho parlamentu za PS

Tomáš Taraba na svojej prvej tlačovke veľa nepovedal. Priority v ochrane prírody na pôde envirorezortu historicky prvýkrát – s víťazným úsmevom – odkomunikoval minister pôdohospodárstva.

Tomášovi Tarabovi trvalo presne desať dní, kým vyslal jasný signál, že sa plánuje zaradiť medzi najslabších ministrov životného prostredia v dejinách Slovenskej republiky. Ide o úctyhodný výkon. Najmä ak uvážime kvalitu ministrov, ktorých envirorezort v minulosti mal. Špeciálne v časoch, keď patril pod SNS.

Z Tarabovej prvej oficiálnej tlačovej konferencie v pozícii ministra jasne vyznelo, že nehodlá posúvať ochranu životného prostredia dopredu. To nie je žiadne prekvapenie. Problém je, že posun ktorý zastáva, smeruje ku katastrofickým hodnotám. Minister životného prostredia sa očividne rozhodol deštruovať súčasný, ešte stále nevyhovujúci stav ochrany prírody. Akademickou otázkou ostáva, či vedome alebo z pozície nekompetentnosti. Zatiaľ všetko napovedá tomu, že ide o druhú možnosť, najmä ak zoberieme do úvahy fakt, že sa rozhodol robiť „predskokana“ Richardovi Takáčovi.

Už na prvý pohľad bolo jasné, že Taraba na tlačovke veľmi netušil, o čom hovorí. Predniesol však slová, ktoré agrorezort chcel, aby zazneli. Chybná delimitácia a revízia národných parkov. Následne sa Taraba stiahol a nechal víťaza rokovaní konkretizovať, čo pán minister životného prostredia chcel presne povedať.

Richard Takáč preukázal, že má úplne jasné noty. Začal vyjadreniami, ktoré lesnícka loby opakuje dokola, kedykoľvek chce podkopať ochranu prírody. Špeciálne pesnička o nespĺňaní medzinárodných štandardov pre národné parky.

Skutočne je pravda, že kritériá IUCN (International Union for Conservation of Nature) slovenské národné parky dnes nespĺňajú. Okrem iného 50 percent (výhľadovo 75 percent) ich územia oficiálne nie je v bezzásahovom režime. Neoficiálne je viac ako polovica územia v najprísnejšom režime len v Tatranskom národnom parku. A to najmä vďaka presunu štátnych pozemkov.

Lenže kritériá IUCN predstavujú odporúčaný ideálny stav, ku ktorému sa národné parky majú približovať, nie sú pre nás právne záväzné. Navyše v súčasnej podobe boli definované neskôr, ako väčšina našich národných parkov vznikla. Stále ich nespĺňajú mnohé národné parky v zahraničí. Národný park Šumava nemá ani 30 percent územia bez zásahu, Krkonoše majú asi 40 percent. Nik v Českej republike zatiaľ nevolá po ich revízii, práve naopak.

Obzvlášť pozoruhodné je tristné volanie po splnení svetových štandardov v ochrane prírody zo strany jej tvrdých odporcov, ktorí dlhodobo rozporujú všetky kroky, ktoré nás k týmto štandardom mali posunúť. Mávanie medzinárodnými kritériami je len cynickou dymovou clonou. Technicky je možné dostatočný pomer bezzásahového územia dosiahnuť dvoma spôsobmi. Konštruktívne, postupným zaraďovaním vzácnych území do najprísnejšie chráneného režimu, alebo deštruktívne, ako to očividne plánuje Richard Takáč – znižovaním rozlohy národného parku, pokiaľ existujúca bezzásahová plocha nebude predstavovať polovicu z okresaného územia. Je to cesta, ako podkopať ochranu prírody a ešte sa aj tváriť, že v záujme medzinárodných kritérií. Obzvlášť, ak sa do bezzásahového územia dajú horské štíty, kosodrevina, nedostupné oblasti, v ktorých by sa aj tak nedalo hospodáriť.

Ešte nebezpečnejším signálom celej tlačovej konferencie bolo spochybňovanie delimitácie – teda presunu štátnych pozemkov v národných parkoch zo správy ministerstva pôdohospodárstva pod správu envirorezortu. V tejto oblasti by každý pozorný politik zbystril. Nie je žiadne tajomstvo, že sa agrorezort nikdy nezmieril s delimitáciou. Otváranie presunu pozemkov je úderom z milosti celej reforme národných parkov, teda aj plánu obnovy. Pretože aj súčasné zvyšovanie najprísnejšieho režimu prebiehalo najmä na štátnych pozemkoch. Ak sa ich presun vráti na začiatok, doterajšie zmeny k lepšiemu neprežijú.

Richard Takáč dosiahol svoje. Oznámil prioritu ministerstva pôdohospodárstva okliešťovať ochranu národných parkov a použil na to tematicky dezorientovaného Tomáša Tarabu. Z politického hľadiska je to preňho nečakaný úspech, ktorý nemá v slovenských dejinách obdobu. Z hľadiska ochrany prírody je vidíme rozbiehajúcu sa katastrofu, ktorá zasadí ťažkú ranu chráneným územiam, rozvoju regiónov a verejným financiám.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Politici píšu

Komentáre

Teraz najčítanejšie