Denník N

Keď skončili nahrávanie, Milan Lasica im povedal: Takto môžeme pokračovať donekonečna

Foto - Martina Mlčúchová
Foto – Martina Mlčúchová

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

O tomto projekte vedeli v podstate len tí, ktorí na ňom pracovali. Posledný album Milana Lasicu Básnenie, ktorý nahral v tajnosti krátko pred smrťou na jar 2021, vyjde až na budúci rok, no predzvesťou tejto výnimočnej nahrávky bol minulý týždeň zverejnený singel List do vetra. Napriek tomu, že ide zatiaľ o jednu pieseň, už teraz je jasné, že ide o jednu z najväčších kultúrnych udalostí tohto roka.

Za projektom Básnenie, ktorého súčasťou budú výtvarné diela, výstava aj film, stojí producent Marek Kučera. V rozhovore hovorí o tom:

  • aká bola prvá reakcia Milana Lasicu a na čom sa dohodli;
  • prečo sa rozhodol spojiť rôznych ľudí aj rôzne umelecké formy;
  • kto ho najviac povzbudil dokončiť Básnenie;
  • prečo Fond na podporu umenia zamietol žiadosť o grant;
  • čo bude finálnou bodkou projektu.

Už tri roky pracujete na tomto projekte. Bolo ťažké udržať ho po celý ten čas v tajnosti?

Dohoda s pánom Lasicom bola jasná. Povedali sme si, že o projekte nerozprávame, kým ho nedokončíme. Keďže necelé dva mesiace po nahrávaní pán Lasica zomrel, neostávalo nám nič iné, len v tejto dohode pokračovať. Po jeho náhlej smrti nastalo veľmi náročné obdobie, nevedeli sme, čo bude ďalej. S autormi hudby Robom Pospišom a Martinom Sillayom sme si povedali, že si dáme na chvíľu od toho odstup.

Po niekoľkých týždňoch sme sa opäť stretli a dohodli sa, že v diele budeme naďalej pokračovať a dokončíme ho tak, ako to bolo pôvodne vymyslené. Počas toho som sa snažil skontaktovať s rodinou pána Lasicu. V novembri 2021 sa mi podarilo spojiť s pani Vášáryovou a povedal som jej, že v apríli a máji sme sa stretávali s jej manželom a spoločne nahrali nový album.

Aká bola jej reakcia?

O ničom nevedela. Bola veľmi prekvapená, ale zároveň bola veľmi

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Milan Lasica

Rozhovory

Kultúra

Teraz najčítanejšie