Denník N

Kiskov advokát v odvolaní proti verdiktu upozorní, že manžel sudkyne bol starostom za Smer

Robert Fico počas demisie v marci 2018: Nikam neodchádzam. Foto – TASR
Robert Fico počas demisie v marci 2018: Nikam neodchádzam. Foto – TASR

Daňový prípad Andreja Kisku spustili politici Smeru a vyšetrovať ho začali za vlády Smeru. Má o takom prípade rozhodovať sudkyňa, ktorej manžel kandidoval za Smer v komunálnych voľbách?

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bývalého prezidenta Andreja Kisku pred necelým mesiacom Okresný súd v Poprade odsúdil za daňový podvod v jeho firme KTAG na dva roky podmienečne so skúšobnou lehotou tri roky. Dostal aj pokutu 15-tisíc eur a šesťročný zákaz vykonávať funkciu štatutárneho zástupcu v obchodných spoločnostiach.

Kiska povedal, že rozhodnutie sudkyne Márie Petruškovej ho prekvapilo.

Podmienku, peňažný trest a zákaz činnosti súd vymeral aj konateľovi firmy Eduardovi Kučkovskému, ktorý bol obvinený spolu s exprezidentom. Obaja sa odvolali, po celý čas odmietajú, že by sa dopustili trestnej činnosti.

Odvolal sa aj prokurátor. Podmienečný trest nepovažuje za primeraný a dostatočný. Obžalovaným navrhoval nepodmienečné tresty v rámci sadzby 7 až 12 rokov. Prípad sa teraz presúva na Krajský súd v Prešove.

Až po verdikte popradského súdu sa ukázalo, že manžel sudkyne Anton Petruška bol v obci Jamník (okres Spišská Nová Ves) v rokoch 2014 až 2018 starostom za stranu Smer.

Znamená to, že by bola sudkyňa v tomto prípade zaujatá?

Samosudkyňa Mária Petrušková túto skutočnosť pred hlavným pojednávaním neoznámila. Keby to urobila, podľa Kiskovho advokáta Petra Kubinu by veľmi pravdepodobne čelila námietke zaujatosti zo strany obhajoby.

O Kiskovi ako daňovom podvodníkovi totiž v roku 2017 začali verejne rozprávať najvyšší predstavitelia Smeru. Robert Fico a Robert Kaliňák boli vlani aj obvinení zo založenia zločineckej skupiny a z ohrozenia daňového tajomstva aj v súvislosti s daňovou kauzou Andreja Kisku.

Pred prípadom Andreja Kisku sa nestávalo, že by sa podobné prípady dostávali pred vyšetrovateľa a potom pred súd. To sa stalo až za vlády Smeru. Zo zverejnených rozsudkov vyplýva, že ak súdy niekoho odsúdili za daňový podvod, tak len vtedy, ak podnikatelia vyrábali fiktívne faktúry alebo deklarovali prijatie tovarov, ktoré sa nikdy nestalo. To nie je prípad Kiskovej firmy KTAG.

Sudkyňa: Nebola som zaujatá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Slovensko

Teraz najčítanejšie