Denník N

Maďarsko posiela na Slovensko nezvyčajne veľa špiónov na príkaz Orbánovej vlády, mnohí z nich pracujú ako diplomati

Maďarský veľvyslanec Csaba Balogh u prezidentky Zuzany Čaputovej v januári 2023. Foto - TASR
Maďarský veľvyslanec Csaba Balogh u prezidentky Zuzany Čaputovej v januári 2023. Foto – TASR

Maďarsko-slovenské vzťahy, ktoré na povrchu prekvitajú, sú v skutočnosti popretkávané zložitými spravodajskými hrami, do ktorých sú zapojení aj Maďari na Slovensku, uvádza sa v novom investigatívnom texte portálu VSquare.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó si len pred niekoľkými dňami na Slovensku podal ruku so svojimi staronovými partnermi vo štvrtej Ficovej vláde a všetkých ubezpečil, že nás čakajú pekné časy a veľké príležitosti v oblasti maďarsko-slovenskej spolupráce. Maďarského ministra prijal premiér Robert Fico a minister zahraničných vecí Juraj Blanár a Szijjártó povedal, že prebiehajú prípravy na Ficovu návštevu Budapešti.

Podľa investigatívneho textu projektu VSquare, ktorý vyšiel ako newsletter a ktorého autorom je maďarský novinár Szabolcs Panyi, sú však bezpečnostné orgány na Slovensku zmätené nezvyčajne vysokým počtom špiónov, ktorých má Maďarsko v krajine.

Takto si to želá Orbánova vláda

Medzi spojencami v rámci EÚ je nezvyčajné, že Maďarsko posiela na Slovensko toľko spravodajských dôstojníkov pod diplomatickým krytím, povedal Panyimu anonymný predstaviteľ z prostredia slovenskej vlády. Ak by Maďarsko nebolo členom EÚ a NATO, mnohí diplomati by nedostali potrebné povolenie na svoju činnosť, dodal zdroj novinára.

Slovenská kontrarozviedka identifikovala týchto špiónov, z ktorých mnohí sú vysokými predstaviteľmi maďarského veľvyslanectva alebo iných maďarských štátnych inštitúcií v Bratislave.

Predchádzajúci maďarský veľvyslanec Tibor Pető bol tiež agentom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Viktor Orbán

Svet

Teraz najčítanejšie