Denník N

Maďarsko posiela na Slovensko nezvyčajne veľa špiónov na príkaz Orbánovej vlády, mnohí z nich pracujú ako diplomati

Maďarský veľvyslanec Csaba Balogh u prezidentky Zuzany Čaputovej v januári 2023. Foto - TASR
Maďarský veľvyslanec Csaba Balogh u prezidentky Zuzany Čaputovej v januári 2023. Foto – TASR

Maďarsko-slovenské vzťahy, ktoré na povrchu prekvitajú, sú v skutočnosti popretkávané zložitými spravodajskými hrami, do ktorých sú zapojení aj Maďari na Slovensku, uvádza sa v novom investigatívnom texte portálu VSquare.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó si len pred niekoľkými dňami na Slovensku podal ruku so svojimi staronovými partnermi vo štvrtej Ficovej vláde a všetkých ubezpečil, že nás čakajú pekné časy a veľké príležitosti v oblasti maďarsko-slovenskej spolupráce. Maďarského ministra prijal premiér Robert Fico a minister zahraničných vecí Juraj Blanár a Szijjártó povedal, že prebiehajú prípravy na Ficovu návštevu Budapešti.

Podľa investigatívneho textu projektu VSquare, ktorý vyšiel ako newsletter a ktorého autorom je maďarský novinár Szabolcs Panyi, sú však bezpečnostné orgány na Slovensku zmätené nezvyčajne vysokým počtom špiónov, ktorých má Maďarsko v krajine.

Takto si to želá Orbánova vláda

Medzi spojencami v rámci EÚ je nezvyčajné, že Maďarsko posiela na Slovensko toľko spravodajských dôstojníkov pod diplomatickým krytím, povedal Panyimu anonymný predstaviteľ z prostredia slovenskej vlády. Ak by Maďarsko nebolo členom EÚ a NATO, mnohí diplomati by nedostali potrebné povolenie na svoju činnosť, dodal zdroj novinára.

Slovenská kontrarozviedka identifikovala týchto špiónov, z ktorých mnohí sú vysokými predstaviteľmi maďarského veľvyslanectva alebo iných maďarských štátnych inštitúcií v Bratislave.

Predchádzajúci maďarský veľvyslanec Tibor Pető bol tiež agentom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Viktor Orbán

Svet

Teraz najčítanejšie