Denník N

Prvý povolebný model Ipsosu: Smer má 24 percent, PS 19. Matovičov nový názov ľudí mätie

Mesiac a pol od parlamentných volieb sa podpora strán nelíši, v prvej trojke sú Smer, progresívci a Hlas. Mimoparlamentnú Republiku by volilo niečo vyše päť percent ľudí.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Mesiac po voľbách má medzi voličmi najväčšiu podporu Smer premiéra Roberta Fica, ktorý zložil novú vládnu koalíciu so stranami Hlas a SNS. Volila by ho takmer štvrtina voličov, konkrétne 24 percent.

Nasleduje opozičné Progresívne Slovensko (PS), ktoré by volilo 19 percent voličov, vládny Hlas Petra Pellegriniho by získal 15 percent. Ukázal to prvý povolebný model prieskumnej agentúry Ipsos pre Denník N.

Video: Rozhovor s riaditeľom Ipsosu Jakubom Hankovským
autori: Kamila Šebestová, Miro Kern

Podpora trojice najsilnejších strán prakticky kopíruje ich výsledok v parlamentných voľbách, ktoré sa uskutočnili 30. septembra. Smer v nich získal 23 percent hlasov, PS približne 18 percent a Hlas takmer 15 percent.

S odstupom za Hlasom by nasledovala trojkoalícia hnutia Igora Matoviča, Za ľudí a Kresťanskej únie, ktorá by získala 7 percent hlasov, okolo 6 percent by mala SaS, aktuálne mimoparlamentná Republika aj KDH. Tesne by sa do parlamentu dostala aj SNS so ziskom 5 percent hlasov.

Robia, čo voliči čakali

Riaditeľ agentúry Ipsos Jakub Hankovský hovorí, že výsledky prvého povolebného prieskumu naznačujú najmä to, že sa politické strany po voľbách správajú tak, ako to od nich voliči očakávali. „Vláda nerobí nič, čo by malo zásadne znepokojiť voličov Smeru a Hlasu. Robí, čo sľubovala, a dokáže to odkomunikovať,“ vysvetľuje.

„Zaujímavejšie je to v prípade voličov Slovenskej národnej strany, kde vidíme mierny pokles. Niektorí už

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Prieskumy preferencií

Slovensko

Teraz najčítanejšie