Denník N

Ak sa Fico vydá cestou Orbána, Únia bude voči Slovensku konať oveľa ráznejšie, tvrdí nemecký europoslanec

Nemecký europoslanec za Zelených Daniel Freund. Foto N - Pavol Štrba
Nemecký europoslanec za Zelených Daniel Freund. Foto N – Pavol Štrba

Všetko mi to znie ako z príručky, ktorú napísali Putin s Orbánom, tvrdí pre Denník N nemecký europoslanec Daniel Freund.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dlhé roky kritizuje maďarského premiéra Viktora Orbána a niečo, čo nazýva demontážou právneho štátu v Maďarsku. Vplyvný nemecký europoslanec Daniel Freund (Zelení) sa teraz obáva, že podobný vývoj nastane na Slovensku.

„Fico v minulosti jednoznačne dal najavo svoju náklonnosť k Orbánovi a k tomu, čo všetko dosiahol. Z môjho pohľadu smeruje vývoj na Slovensku práve týmto smerom, nazvime to k orbanizácii,“ tvrdí v rozhovore, ktorý Denníku N poskytol v Bruseli.

Slovenské parlamentné voľby vzbudili vo svete aj v Bruseli mimoriadnu pozornosť. Čo ste si pomysleli, keď ste videli výsledky a keď už bolo viac-menej jasné, kto bude u nás skladať vládu?

Že to nie je dobrá správa pre Európu. A nie je to dobrá správa pre spoluprácu v Európskej únii a už vôbec nie pre Ukrajinu. V tom čase sme tu mali dvoje kľúčových volieb v Európe: na Slovensku a v Poľsku. Jedny z nich dopadli veľmi dobre a jedny boli skôr sklamaním. Myslím, že Orbán má teraz v EÚ ďalšieho priateľa.

Ak môžete byť konkrétnejší, ktorý druh rétoriky, ktorá prichádza od členov našej novej vlády, vás najviac znepokojuje? Je to hrozba demontáže demokratických inštitúcií, sú to hrozby voči médiám alebo komunite LGBTI+ ešte z predvolebnej kampane? 

Je to to všetko, čo spomínate. Všetko mi to znie ako z príručky, ktorú napísali Putin s Orbánom. Vyzerá to, akoby existoval plán na likvidáciu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Európska únia

Ficova vláda

Robert Fico

Rozhovory

Viktor Orbán

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie