Fotí blízky vesmír aj objekty vzdialené 10 miliárd svetelných rokov. Čo nás Euclid môže naučiť o tmavej hmote a energii?

Toľko detailov sme na astronomických fotkách ešte nevideli.
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Európska vesmírna agentúra (ESA) zverejnila tento týždeň prvých päť farebných snímok z misie Euclid.
„Snímky demonštrujú pozorovateľské schopnosti misie, ako je vysoká citlivosť a veľmi široké zorné pole,“ vraví astrofyzik Michal Zajaček z Ústavu teoretickej fyziky a astrofyziky Masarykovej univerzity v Brne.
Ide o „ochutnávku“ toho, čo dokáže ďalekohľad, ktorý je zatiaľ v testovacej fáze a určený je predovšetkým na vytvorenie najrozsiahlejšej 3D mapy vesmíru a výskum tmavej hmoty a tmavej energie.
S týmto cieľom bude Euclid skúmať tvary, vzdialenosti a pohyby miliárd galaxií do vzdialenosti až 10 miliárd svetelných rokov.
Michal Zajaček hovorí, že vďaka teleskopu uvidíme aj veľmi slabé (vzdialené) galaxie, ktoré sme dosiaľ nevideli. Výsledkom šesťročného výskumu bude, že Euclid „zmapuje viac ako tretinu oblohy“.
Snímky dodatočne zafarbili
Hlavná kamera sondy zaznamenáva viditeľné svetlo v čiernobielej farbe a zverejnené snímky sa zafarbili podľa údajov z druhej kamery.
„To, čo je na tomto obrázku modré, je v skutočnosti