Denník N

Vláda v programe naznačuje výmenu Lipšica, sľubuje rozdelenie RTVS a vyššie dane

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Nová vláda v pracovnej verzii programového vyhlásenia potvrdzuje, že chce nižšie tresty za korupciu, vyššie dane pre banky a za nehnuteľnosti, ale aj prehodnotenie národných parkov a rozdelenie RTVS na dve inštitúcie.

Programové vyhlásenie má k dispozícii Denník N. Nejde o jeho konečnú verziu, jednotlivé body sa ešte môžu meniť. Štvrtá vláda Roberta Fica chce svoje programové vyhlásenie predložiť do Národnej rady budúci týždeň.

Premiér Fico v piatok popoludní oznámil, že v rámci koalície Smer, Hlas a SNS sa dohodli na všetkých bodoch programu. Za každú stranu rokovali traja zástupcovia. Smer zastupovali Robert Fico, Robert Kaliňák a Ladislav Kamenický. Za Hlas boli na rokovaní Peter Pellegrini, Matúš Šutaj Eštok a Peter Žiga. Za SNS Andrej Danko, Rudolf Huliak a Tomáš Taraba.

Hlavné motto novej vlády podľa programového vyhlásenia znie „Lepšie, pokojnejšie a bezpečnejšie žiť“.

Jednotlivým častiam plánov novej vlády sa podrobnejšie venujeme v texte.

Čo je v programovom vyhlásení vlády:

Právny štát: Náznak výmeny Lipšica a nižšie tresty za korupciu.
Verejné financie: Vyššie dane pre banky aj za nehnuteľnosti.
Dôchodky: Prehodnotia efektívnosť troch dôchodkových pilierov.
Zahraničná politika: Slovensko na prvom mieste.
Školstvo: Viac peňazí pre učiteľov.
Zdravotníctvo: Vláda nesľubuje Rázsochy.
Doprava: Rýchlejšia výstavba a zmena stavebných zákonov.
Energetika: Kompenzácie domácnostiam aj podnikom.
Médiá a kultúra: Vláda rozdelí RTVS a podporí ľudovú kultúru.
Regióny: Viac eurofondov pre samosprávy.
Menšiny: LGBTI ľuďom sľubujú riešenie praktických otázok.
Životné prostredie: Viac strieľania medveďov a prehodnotenie národných parkov.

V úvode spomínajú mimovládky aj pandémiu

Vláda Roberta Fica v programovom vyhlásení spomína aj predchádzajúcu koalíciu, obviňuje ju z toho, že poškodzovala krajinu aj občanov. Tak ako v predvolebnej kampani, aj tu Fico a jeho partneri používajú slová o „rozvrátených“ verejných financiách, vysokej inflácii či ohrozenom čerpaní eurofondov.

Vlády Igora Matoviča, Eduarda Hegera aj Ľudovíta Ódora opisuje ako také, ktoré zneužívali trestné právo a nevenovali pozornosť zdravému vlastenectvu či nelegálnej migrácii.

V úvode programového vyhlásenia sa píše aj to, že členstvo v Európskej únii je „mimoriadne dôležité“.

V prvej časti vyhlásenia, ktorú koalícia pomenovala Návrat k štandardnému prostrediu demokratickej spoločnosti, okrem všeobecných fráz spätne kritizuje protipandemické opatrenia a avizuje „suverénnu slovenskú zahraničnú politiku“. Toto slovné spojenie pravidelne používa Robert Fico.

V súlade s jeho výrokmi je aj pasáž o mimovládnych organizáciách, ktorá je takisto v úvode programového vyhlásenia. Nová vláda tvrdí, že uznáva ich úlohu a je pripravená podporiť mimovládky, ktoré sa venujú verejnoprospešnej činnosti. Bez uvedenia detailov však dodáva, že nemôže akceptovať, „aby politicky zamerané mimovládne organizácie, často financované zo zahraničia, vstupovali do súťaže politických strán bez akejkoľvek politickej zodpovednosti voči voličom a ovplyvňovali verejnú mienku v prospech jednej alebo druhej politickej strany“.

Rokovanie o programovom vyhlásení vlády. Foto – FB Roberta Fica

Do úvodu programového vyhlásenia sa dostala aj veta o tom, že vláda „presadí vo verejných politikách nezlučiteľnosť neadekvátnej kontroly obyvateľstva orgánmi verejnej moci a finančným sektorom prostredníctvom moderných technológií“.

Vláda ďalej píše, že jej personálne nominácie budú zodpovedné a prispejú „k skvalitneniu činnosti ústavných inštitúcií a mechanizmu štátu“.

Na viacerých miestach sa v dokumente hovorí o zmene ústavy, napríklad sa koalícia zaväzuje navrhnúť „ústavnú úpravu práva na rovnováhu medzi pracovným a rodinným životom“.

V navrhovanom vyhlásení chýbajú opatrenia, ktoré by sa dali považovať za reguláciu cien potravín, o ktorej koaličné strany hovorili pred voľbami.

Právny štát: Náznak výmeny Lipšica a nižšie tresty za korupciu

Koalícia naznačuje vo vládnom programe výmenu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Ficova vláda

Slovensko

Teraz najčítanejšie