Denník N

Stromy zhadzujú listy, keď sa im ich neoplatí ďalej živiť. Od čoho závisí ich farba či načasovanie opadu?

Ilustračné foto – TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Dreviny sa tento rok pripravujú na zimu počas najteplejších jesenných mesiacov v histórií merania.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tohtoročný október bol podľa údajov Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC) nielen najteplejším od začiatku meraní, ale podľa odborníkov je aj „prakticky isté“, že bol najteplejším za posledných 125 000 rokov.

Na Slovensku boli októbrové teploty podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu takisto výrazne nadpriemerné. „Toto vytvára predpoklady, že prebiehajúca jeseň by sa mohla stať rekordne teplou, a to aj v prípade, že by november bol v tomto roku relatívne menej teplý než predchádzajúce dva jesenné mesiace,“ píše SHMÚ vo svojej správe.

Pokiaľ si človek práve nepredstavuje, aké následky to má na planétu, môže byť teplá jeseň pri posedávaní v parku veľmi príjemná. Otázne je, ako sa so zvýšenými teplotami vyrovnávajú stromy, pre ktoré je toto obdobie prípravou na zdarné prežitie zimných mesiacov.

Ako sa mení farba listov?

Prvou zmenou, ktorú si na jesenných stromoch zväčša všimneme, je zmena farby ich listov.

Listy sú väčšinu roka zelené vďaka

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Klimatická kríza

Príroda

Veda

Teraz najčítanejšie